NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Neexistuje žádný důkaz o tom, že by vitamin D mohl snižovat riziko vzniku rakoviny plic

Podle nejnovější studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), která byla právě publikována v odborném časopise Annals of Oncology [1], neexistuje žádná souvislost mezi koncentrací cirkulujícího vitaminu D a rizikem vzniku rakoviny plic. Studie přináší robustní analýzu více než 5 300 dvojic případů a kontrol, které byly získány z dat 20 mezinárodních prospektivních kohortových studií. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší observační studii, která se kdy zabývala souvislostí mezi koncentrací vitaminu D a rizikem vzniku zhoubného nádoru.


Vitamin D a zhoubné nádory plic

Vitamin D vzniká zejména v kůži po expozici UVB záření, které je obsaženo ve slunečním světle. Dalším zdrojem příjmu vitaminu D je strava nebo doplňky stravy.

Odborníci již delší dobu debatují o tom, zda vitamin D hraje či nehraje roli v ochraně před zhoubnými nádory (ZN) plic. Některé dřívější malé studie totiž naznačovaly, že vysoká koncentrace vitaminu D možná chrání organismus před vznikem tohoto zhoubného onemocnění.

Cílem nejnovější studie bylo nalézt přesnou a definitivní odpověď na otázku, zda koncentrace cirkulujícího vitaminu D v krvi může ovlivnit riziko vzniku ZN plic. Narozdíl od předchozích menších studií se však tentokrát výzkumníci nespoléhali na informace od samotných účastníků studie, zda kouřili či nekouřili. Místo toho se zaměřili na analýzu kotininu (metabolit nikotinu detekovatelný v lidské krvi), která poskytla objektivní měřítko o tom, zda byl člověk nedávno vystaven působení nikotinu – a pokud ano, do jaké míry. Data obsahovala rovněž robustní odhady koncentrace vitaminu D a výskytu ZN plic u bývalých kuřáků a u nekuřáků.

„Výsledky studie jsou podloženy nejrozsáhlejšími soubory dat, které máme v současné době k dispozici, a jasně dokazují, že neexistuje žádná souvislost mezi vysokou koncentrací cirkulujícího vitaminu D a rizikem vzniku zhoubného nádoru plic,“ vysvětlil dr. Paul Brennan, který je hlavním řešitelem studie. „Tyto závěry jsou poměrně zásadní, neboť řada preventivních strategií se stále ještě soustředí na doplňování vitaminu D jakožto protektivního opatření proti vzniku některých onemocnění, včetně zhoubných nádorů.“

Celosvětová zátěž zhoubnými nádory plic

Zhoubné nádory (ZN) plic jsou nejfatálnějším typem ZN v celosvětovém měřítku: každoročně na ně umírá 1,7 milionu lidí a tvoří přibližně 20 % všech úmrtí na ZN. Přežití pacientů se ZN plic je tristní: většina pacientů umírá do 5 let od diagnózy, a to nezávisle na stadiu, ve kterém bylo onemocnění detekováno.

Hlavní příčinou vzniku ZN plic je expozice tabákovému kouři. Jednoznačně nejvýznamnějším opatřením, jak snížit riziko výskytu ZN plic, je zanechat kouření. Celoživotní riziko vzniku ZN plic u bývalých kuřáků však zůstává vysoké a ohroženi jsou i nekuřáci.

„S ohledem na celosvětově vysokou incidenci zhoubných nádorů plic je zcela zásadní, aby byly upřednostněny snahy o snížení počtu kuřáků a o nalezení dalších preventivních opatření, která by mohla pomoci redukovat riziko vzniku tohoto zhoubného onemocnění,“ upřesnil dr. Christopher Wild, ředitel IARC. „Ačkoli menší studie naznačily, že vysoká koncentrace vitaminu D v krvi by mohla člověka chránit před vznikem rakoviny plic, výsledky nejnovější studie nijak nepodpořily myšlenku, že doplňování vitaminu D by mohlo hrát roli v primární prevenci tohoto zhoubného nádoru.“

Reference

  1. Muller DC, Hodge AM, Fanidi A, Albanes D, Mai XM, Shu XO, et al. No association between circulating concentrations of vitamin D and risk of lung cancer: An analysis in 20 prospective studies in the Lung Cancer Cohort Consortium (LC3). Annals of Oncology 2018. doi: 10.1093/annonc/mdy104

Klíčová slova: vitamin D, riziko vzniku zhoubného nádoru, rakovina plic, observační studie

27. 4. 2018 Tisková zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC)


Zpět