NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rakovina kosí Čechy, bojí se preventivních prohlídek

Lékařům se stále nedaří odhalovat některé typy nádorů včas, pacienti podceňují prevenci.


Jednapadesátiletý Roman z Brna přišel před časem o manželku. Skolila ji rakovina prsu, která se z původního malého nádoru rozšířila do celého těla natolik, že už lékaři nemohli nic dělat. Přitom stačilo málo – jen pravidelně chodit na preventivní vyšetření. Stejně jako většina Čechů i Romanova manželka kontroly podcenila. Kdyby přišla k lékaři včas, měla velkou šanci uzdravit se. Přes devadesát procent žen s nádorem prsu v prvním stádiu se z něj vyléčí. Češi však stále mají panickou hrůzu z oznámení „Máte rakovinu“ a raději proto volí nevědomost až do poslední chvíle.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček od takového postupu důrazně odrazuje. „Pro úspěch léčby je nezbytné zachytit nádor včas. Jen pokud ho objevíme v brzkých stádiích, tak můžeme účinně reagovat,“ prohlásil Vorlíček. I on se ale setkal s tím, že se lidé vyšetření ze strachu vyhýbají. „Už půl roku u nás existuje možnost nechat si zdarma vyšetřit tlusté střevo, přesto lékaři těchto takzvaných kolonoskopií zatím udělali jen mizivé množství. Soukromým průzkumem mezi kolegy jsem zjistil, že si ho pacienti nechtějí nechat udělat, protože se bojí. Ani ne tak samotného vyšetření, jako spíš nepříjemných výsledků,“ tvrdí Vorlíček.

Podobné je to také s bezplatným screeningovým vyšetřením děložního čípku. Narozdíl od vyšetření prsu, které už spousta Češek bere jako samozřejmost, na něj stále mnoho žen nechodí. „Povědomí o významu prevence rakoviny prsu je u nás už poměrně vysoké, narozdíl od rakoviny děložního čípku. Základem prevence jsou pravidelné gynekologické prohlídky, které však skoro polovina žen podceňuje a prostě na ně nechodí,“ řekla Zuzana Brávníková ze Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance. Od loňského roku proto zdravotní pojišťovny posílají takovým ženám zvací dopisy s popisem významu vyšetření. „Jen loni se zásluhou dopisů podařilo objevit přítomnost rakoviny u tří našich klientek,“ potvrdila smysl vyšetření Brávníková. Proti tomuto druhu rakoviny se dá i očkovat. Ani o vakcíny však moc zájem není.

Češi patří celosvětově mezi země s nejvyšším výskytem rakoviny vůbec. Ročně lékaři diagnostikují takřka sedmdesát tisíc nových onkologických pacientů, na třicet tisíc jich každoročně rakovině podlehne.

Kdo má nárok na bezplatné vyšetření?

17. 7. 2009 denik.cz


Zpět