NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

V Evropě je každoročně 124 000 nových případů rakoviny způsobeno nadváhou

Z výsledků nové modelovací studie vyplynulo, že v roce 2008 bylo nejméně 124 000 nových případů rakoviny v Evropě způsobeno nadměrnou tělesnou hmotností. Procento nových případů rakoviny, kterou lze připisovat indexu tělesné hmotnosti (BMI) 25 a více, bylo nejvyšší u žen a ve východoevropských zemích, jako je Česká republika, Lotyšsko, Slovinsko a Bulharsko.


Studii řídil dr. Andrew Renehan, který na největším onkologickém kongresu v Evropě (ECCO 15 - ESMO 34) v Berlíně prohlásil: "Během příštích deseti let by se obezita mohla stát nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny u žen - a není to způsobeno jen tím, že čím dál více lidí přestává kouřit a čím dál méně žen užívá hormonální substituční terapii." Dr. Renehan z britské University of Manchester se svými kolegy z Velké Británie, Nizozemska a Švýcarska vytvořil sofistikovaný model, jehož pomocí lze pro 30 evropských zemí odhadnout podíl nádorových onemocnění, které lze přičítat nadměrné tělesné hmotnosti. S využitím údajů z mnoha zdrojů - včetně údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) - výzkumníci odhadli, že v roce 2002 (pro tento rok jsou nejaktuálnější spolehlivé údaje o incidenci nádorových onemocnění v Evropě) bylo více než 70 000 nových případů rakoviny způsobeno nadměrným BMI. Údaj se týká 30 evropských zemí, ve kterých bylo v roce 2002 diagnostikováno téměř 2,2 milionu nových případů nádorového onemocnění.

Procento případů rakoviny související s obezitou se mezi jednotlivými zeměmi výrazně lišilo: zatímco v Dánsku to bylo jen 2,1 % případů u žen a 2,4 % případů u mužů, v České republice tento podíl činil 8,2 % případů u žen a 3,5 % případů u mužů. V Německu to bylo 4,8 % (ženy) a 3,3 % (muži) a ve Velké Británii 4 % (ženy) a 3,4 % (muži).

Výzkumníci potom promítli tato čísla do roku 2008, kdy vzali v úvahu trendy v posunu distribuce BMI, dramatický pokles užívání hormonální substituční terapie (HST) u žen od roku 2002, kdy bylo prokázáno, že tato terapie zvyšuje riziko rakoviny prsu, a daleko častější screening hladiny PSA, který může poukazovat na karcinom prostaty u mužů.

Vědci došli k závěru, že počet případů rakoviny, které lze připisovat nadměrné tělesné hmotnosti, se v roce 2008 zvýšil na 124 050. U mužů se nadváha podílela na 3,2 % nových případů rakoviny, zatímco u žen tento podíl činil 8,6 %. Nejvyšší počet nových případů rakoviny související s obezitou byl vyčíslen pro rakovinu dělohy (33 421), postmenopauzální karcinom prsu (27 770) a kolorektální karcinom (23 730). Tyto tři typy nádorových onemocnění tvořily 65 % všech nádorů souvisejících s nadměrným BMI.

"Musím zdůraznit, že nejde o žádnou senzacechtivost," podotkl dr. Renehan. "Naše odhady jsou velmi konzervativní a je dost pravděpodobné, že reálná čísla jsou ještě vyšší."

Ve srovnání se zbytkem Evropy je ve Velké Británii obzvláště vysoký počet nových případů rakoviny jícnu související s obezitou. "Ve Velké Británii se vyskytuje 54 % všech případů z 30 evropských zemí," potvrdil dr. Renehan. "To může být důsledkem synergistického efektu kouření, alkoholu, nadměrné tělesné hmotnosti a refluxu žaludečních šťáv; tato oblast však zatím nebyla detailněji prozkoumána."

V roce 2002 bylo potvrzeno zvýšené riziko rakoviny prsu u žen užívajících hormonální substituční terapii (HST) a od té doby počet uživatelek HST dramaticky klesl. Dr. Renehan vysvětlil, že široce rozšířená HST do roku 2002 maskovala účinek obezity na incidenci rakoviny prsu. "U uživatelek HST nebylo jasné, do jaké míry se na vzniku rakoviny prsu podílela HST a do jaké míry obezita. U žen, které HST neužívaly, byl efekt obezity mnohem jasnější. Nyní užívá HST daleko méně žen než předtím a proto je mnohem snadnější pozorovat efekt obezity na incidenci rakoviny prsu a také rakoviny dělohy. V důsledku toho se i zvýšil podíl případů rakoviny souvisejících s obezitou."

Dr. Renehan dodal, že ačkoli evropské země již podnikly některá opatření, aby zabránily epidemii obezity, nová studie ještě zdůraznila naléhavost tohoto úkolu a rozsah problémů, které s sebou přinese čím dál obéznější populace. "Je například zřejmé, že v relativním i v absolutním měřítku se obezita častěji týká žen než mužů. Na úrovni jednotlivých zemí je tento problém zřetelně vidět v některých středoevropských zemích, jako je například Česká republika, zatímco méně markantní je například ve Francii nebo v Dánsku. Některé typy nádorových onemocnění souvisejících s obezitou jsou charakteristické pro jednotlivé země: příkladem je právě častý výskyt rakoviny jícnu u obézních lidí ve Velké Británii. Naše studie také identifikovala priority onkologického výzkumu pro některé typy nádorů, zejména rakovinu dělohy, prsu a tlustého střeva. Veřejné zdravotnictví zatím nedokázalo prosadit účinná opatření pro prevenci obezity, proto je potřeba hledat alternativní strategie - včetně farmakologického přístupu, bude-li to nutné."

24. 9. 2009 ecancermedicalscience


Zpět