NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Kouření „z třetí ruky“ zřejmě představuje onkologická rizika

Nikotin, který se shromažďuje na plochách uvnitř budov dlouho poté, co kuřák típnul svou cigaretu, se přeměňuje v rakovinotvorné chemikálie. Zjistili to američtí vědci, kteří publikovali svou studii v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.


Výzkumníci z Lawrence Berkeley National Laboratory zjistili, že nikotin v tzv. „kouři z třetí ruky“ (viz Poznámka) reaguje s kyselinou dusitou (což je látka znečištující ovzduší, která se běžně vyskytuje uvnitř budov) za vzniku nebezpečných chemikálií.

V laboratorních testech byly použity celulózové povrchy jako imitace materiálů uvnitř budov, které jsou vystaveny kouři. Chemický rozbor pak ukázal, že po třech hodinách expozice kyselině dusité se koncentrace tabákově specifických N-nitrosaminů (TSNA) zvýšila desetkrát. Mezi zachycenými TSNA byly i rakovinotvorné chemikálie označované jako NNA, NNN a NNK. Kyselina dusitá se uvnitř budov uvolňuje zejména z nevětraných plynových spotřebičů.

Analýze byly podrobeny i povrchy uvnitř kabin nákladních vozů, jejichž řidiči byli silní kuřáci. Také zde byly prokázány vysoké koncentrace TSNA, neboť nikotin zreagoval s oxidem dusným, který se uvolňuje z motoru vozidla.

Ed Yong z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům studie podotknul: „Tento zajímavý výzkum poukazuje na další možnost ohrožení lidského zdraví tabákovým kouřem. Tato konkrétní studie však zatím nepotvrdila, zda "kouř z třetí ruky" skutečně představuje hrozbu pro lidské zdraví – a pokud ano, jak významnou.“

Ed Yong ještě dodal: „Nicméně existují jednoznačné důkazy o škodlivých účincích pasivního kouření na děti, zejména v domácím prostředí a v autech. Nejvýznamnějším opatřením, jaké mohou rodiče učinit, aby chránili svou rodinu před nebezpečím cigaretového kouře, je vytvořit nekuřácké prostředí doma i v autě.“

Jedním z autorů studie je chemik Hugo Destaillats, který vysvětlil: „Při hoření tabáku se uvolňují nikotinové výpary, které ulpívají na vnitřních plochách budov, jako jsou stěny, podlahy, koberce i nábytek. Naše studie ukazuje, že jakmile tento reziduální nikotin zreaguje s okolní kyselinou dusitou, vznikají rakovinotvorné tabákově specifické N-nitrosaminy (TSNA). Ty se řadí mezi nejsilnější karcinogeny, které se nacházejí jak v nespáleném tabáku, tak v tabákovém kouři.“

Hlavním autorem studie je Mohamad Sleiman, který potvrdil, že TSNA vznikají rychle. Zároveň varoval, že kouř z třetí ruky představuje „nedoceněné zdravotní riziko, ke kterému dochází prostřednictvím kontaktu s kůží, nevědomým vdechováním a požíváním prachu.“ Autoři studie se domnívají, že nejvyšší riziko hrozí kojencům a batolatům, neboť ti daleko častěji vdechují prach a dotýkají se kontaminovaných koberců či tkanin.

Poznámka

  • Anglický výraz first-hand smoke (doslova „kouř z první ruky“) označuje aktivní kouření.
    Výraz second-hand smoke (doslova „kouř z druhé ruky“) se běžně používá k označení pasivního kouření.
    V této studii (a v některých dalších) se pak objevuje výraz third-hand smoke (doslova „kouř z třetí ruky“), který vyjadřuje to, že člověk je vystaven následkům kouření i poté, co byla cigareta uhašena.

Reference

  1. Sleiman, M., et al (2010). Atmospheric Chemistry Special Feature: Formation of carcinogens indoors by surface-mediated reactions of nicotine with nitrous acid, leading to potential thirdhand smoke hazards Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.0912820107

Klíčová slova: kouř z třetí ruky, tabákově specifické N-nitrosaminy, karcinogeny

16. 2. 2010 Cancer Research UK


Zpět