NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Bezpečnost e-cigaret zatím nebyla dostatečně prozkoumána

V odborném časopise British Medical Journal vyšel článek, jehož autoři zdůrazňují potřebu detailnějšího výzkumu dlouhodobých následků užívání elektronických cigaret na zdraví člověka.


Andreas Flouris and Dimitris Oikonomou z řeckého Ústavu lidské výkonnosti a rehabilitace (Institute of Human Performance and Rehabilitation) tvrdí, že dosud nebyla dostatečně prozkoumána bezpečnost tzv. „e-cigaret“. Jejich názor sdílí i britská organizace Cancer Research UK, která je rovněž znepokojena současným nedostatkem informací.

E-cigareta je zařízení na baterie, které uživateli umožňuje vdechovat nikotinové výpary. E-cigarety jdou zjevně na odbyt a oblíbily si je i celebrity, jako je Kate Mossová nebo Leonardo DiCaprio.

Zdravotními důsledky kouření e-cigaret se však zatím zabývalo jen několik studií – a ty, které byly publikovány, došly k odlišným závěrům.

Jednu z nich provedl americký Úřad pro léky a potraviny (US Food and Drug Administration, FDA), který zjistil, že množství nikotinu inhalované s každým potáhnutím neodpovídá množství uvedenému na obalu. Tato americká vládní agentura proto vyjádřila obavy ohledně bezpečnosti e-cigaret.

Soukromá společnost Health New Zealand (HNZ) naopak došla k závěru, že značení na e-cigaretách odpovídá skutečnému obsahu nikotinu.

Výzkumníci z FDA také zjistili, že v jednom ze zkoumaných cigaretových filtrů byl přítomen dietylenglykol, což je vysoce toxická tekutina. Studie FDA i HNZ prokázaly přítomnost rakovinotvorných chemikálií označovaných jako tabákově specifické N-nitrosaminy (TSNA).

FDA ve své zprávě prohlašuje, že e-cigarety mohou být škodlivé, zatímco HNZ je doporučuje jako méně nebezpečnou alternativu ke klasickým tabákovým výrobkům.

Řecká organizace Demokritos mezitím zahájila svůj vlastní výzkum a k tomuto tématu zachovává neutrální postoj. Dr. Flouris a Dr. Oikonomou poznamenali, že výše uvedené studie zatím představují „jediné poznatky, které v současnosti o e-cigaretách máme“, a že Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) zatím na toto téma nezveřejnilo žádný výzkum.

„Alternativní strategie pro kuřáky, které mají omezit negativní dopady kouření na veřejné zdraví, jsou vždy vítány,“ uvedli autoři řecké zprávy. Zároveň však upozornili: „V současné době jsou však naše poznatky o akutních a dlouhodobých účincích užívání e-cigaret přinejlepším velmi omezené. První studie již naznačily, že tyto výrobky obsahují různé toxické a rakovinotvorné látky, ačkoli zřejmě v daleko nižších koncentracích než tradiční cigarety.“

Jean King z Cancer Research UK jeho slova potvrdil: „Bezpečnost e-cigaret zatím nebyla dostatečně prozkoumána. Navíc prakticky neexistují žádné směrnice, které by kontrolovaly tyto výrobky či jejich marketing. Jediným způsobem, jak lze ověřit případná rizika nebo výhody, je podrobit e-cigarety důkladným testům.“

Tento odborník ještě doplnil: „Každý, kdo se pokouší přestat s kouřením, by měl používat léčivé přípravky s obsahem nikotinu, jako jsou náplasti, žvýkačky nebo inhalátory, neboť tyto výrobky byly otestovány a byla prokázána jejich bezpečnost a účinnost. Domníváme se, že e-cigarety by měly projít stejně přísnými testy a splňovat stejné standardy jako ostatní léčivé přípravky obsahující nikotin.“

Reference

  1. Flouris, A., & Oikonomou, D. (2010). Electronic cigarettes: miracle or menace? BMJ, 340 (jan19 1) DOI: 10.1136/bmj.c311

Klíčová slova: elektronické cigarety, americký Úřad pro léky a potraviny, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí

21. 1. 2010 Cancer Research UK


Zpět