NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Americká vláda schválila vakcínu pro léčbu rakoviny prostaty

Americký Úřad pro léky a potraviny (US Food and Drug Administration, FDA) schválil novou „onkologickou vakcínu“ pro léčbu mužů s rakovinou prostaty v pokročilém stadiu.


Vakcína nazvaná Provenge byla schválena pro použití u pacientů s rakovinou prostaty, kteří mají jen málo příznaků nebo žádné příznaky, jejichž onemocnění metastázovalo do dalších částí těla a neodpovídá na hormonální léčbu. Tento nový typ léčby, označovaný jako imunoterapie, stimuluje pacientův vlastní imunitní systém, aby bojoval s rakovinou.

Pomocí procesu zvaného leukaferéza jsou z pacientovy krve extrahovány buňky imunitního systému. Tyto buňky jsou pak vystaveny působení proteinu, který se nachází na povrchu buněk rakoviny prostaty, aby se zesílila jejich schopnost reagovat na tento typ nádoru. Za použití kapačky se pak tyto posílené buňky imunitního systému dostanou zpět do krevního oběhu pacienta. Celý proces se opakuje třikrát ve dvoutýdenních intervalech.

Nezbytné klinické studie se zúčastnilo 512 pacientů s pokročilým zhoubným nádorem prostaty. V rámci této studie bylo zjištěno, že ti, kteří dostávali Provenge, přežili v průměru o 4 měsíce déle než ti, kteří vakcínou léčeni nebyli. Během léčby se často vyskytovaly některé vedlejší efekty, jako je např. zimnice, horečka, bolesti zad či nevolnost, ale většinou měly jen mírný průběh.

Dr. Karen Midthunová z FDA potvrdila: „Vakcína Provenge představuje novou léčebnou alternativu pro muže s pokročilým stadiem rakoviny prostaty, u nichž dosud existovalo jen málo možností účinné léčby.“

Dr. Chris Parker, odborník na rakovinu prostaty z britského Ústavu pro výzkum rakoviny (Institute of Cancer Research, ICR), okomentoval oznámení FDA následovně: „Je to skvělá novinka v oblasti imunoterapie. Je to vůbec poprvé, co některá imunoterapeutická metoda prokazatelně prodloužila přežití rakoviny prostaty. Doufejme, že schválená vakcína otevře nové možnosti výzkumu, jak využít pacientovy buňky imunitního systému k léčbě rakoviny.“ Dr. Parker ještě poznamenal: „Proces schvalování léčiv v Evropě je odlišný od procesu, který se používá v USA, proto zde tento typ léčby zatím není k dispozici.“

Reference

  1. Oznámení FDA (v angličtině)

5. 5. 2010 Cancer Research UK


Zpět