NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Jakou roli hraje vitamín D při vzniku některých onemocnění?

Britští vědci z Oxfordské univerzity (University of Oxford) zjistili, že vitamín D může u laboratorně kultivovaných buněk ovlivnit aktivitu více než 200 genů. O některých z těchto genů je z předchozích studií známo, že mají souvislost s některými civilizačními chorobami, jako je například diabetes nebo nádorová onemocnění.


S využitím nejmodernějších metod pro sekvenaci DNA sestavil výzkumný tým mapu míst, ve kterých se receptor vitamínu D (tzn. protein aktivovaný vitamínem D) váže na DNA a aktivuje tam příslušné geny. Výsledná mapa, která je podrobně popsána v odborném časopise Genome Research, odhalila v lidském genomu celkem 2776 vazebných míst pro receptor vitamínu D.

Při podrobnější analýze bylo zjištěno, že tato vazebná místa se velmi často vyskytují poblíž genů spojovaných s náchylností k autoimunitním onemocněním (např. roztroušená skleróza či revmatoidní artritida), ale i s některými zhoubnými nádory, jako je např. chronická lymfocytární leukémie nebo rakovina tlustého střeva.

Výzkumníci dále poukázali na to, že vitamín D významně ovlivňuje aktivitu 299 genů, z nichž některé byly již dříve dávány do souvislosti s autoimunitními onemocněními (taková onemocnění, při kterých imunitní systém začne útočit na zdravé tkáně). Hlavním autorem studie je dr. Sreeram Ramagopalan, který působí v britském Wellcome Trust Centre for Human Genetics. Dr. Ramagopalan prohlásil: „Naše studie nyní dokázala, že vitamín D hraje určitou roli v náchylnosti člověka k řadě onemocnění.“

Mluvčí britské organizace Cancer Research UK však nabádá k opatrnosti při interpretaci výsledků této studie, zvláště pak s ohledem na to, že první důkazy o souvislosti mezi vitamínem D a rakovinou se objevily teprve nedávno. Hazel Nunnová z Cancer Research UK poznamenala: „Je jisté, že vitamín D je nezbytný pro správný vývoj kostí a některé dřívější studie již zjistily souvislost mezi tímto vitamínem a rakovinou tlustého střeva. Nicméně zatím si nejsme jisti, zda vitamín D člověka přímo chrání před tímto onemocněním. Tato studie je dalším důkazem toho, že vitamín D poskytuje jistou ochranu proti rakovině tlustého střeva a proti řadě dalších nemocí. Bude však potřeba uskutečnit řadu klinických studií, které nám potvrdí, zda zvýšené množství tohoto důležitého vitamínu skutečně dokáže zabránit vzniku těchto chorob.“

Hazel Nunnová nakonec doporučila: „Nejlepším způsobem, jak získat dostatek vitamínu D, je bezpečný pobyt na slunci – tedy tak, aby se člověk nespálil a nezvyšoval tak své riziko vzniku rakoviny kůže. Dostatečnou hladinu vitamínu D si můžeme udržovat i zařazením olejnatých ryb do svého jídleníčku (tzn. tuňák, sardinky, makrela, ...); to platí zejména pro lidi, kteří se příliš často na slunce nedostanou. Kdo se domnívá, že má nedostatek vitamínu D, ten by své obavy měl zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.“

Reference

  1. Ramagopalan, S. et al (2010). A ChIP-seq defined genome-wide map of vitamin D receptor binding: Associations with disease and evolution Genome Research DOI: 10.1101/gr.107920.110

Klíčová slova: vitamín D, autoimunitní onemocnění, rakovina tlustého střeva

24. 8. 2010 Cancer Research UK


Zpět