NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Ani s negativním výsledkem neztrácejte ostražitost...

...a nepodléhejte sebeuspokojení. To je jedno z důrazných doporučení prof. MUDr. Jitky Abrahámové, DrSc., přednostky onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze. Žena s téměř padesátiletou zkušeností s onkologicky nemocnými naprosto přesně ví, proč to říká.


Prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc.

Prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc.,
v roce 1966 absolvovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze, v roce 1988 obhájila docenturu v oboru onkologie, o dva roky později získala titul doktorky lékařských věd a v roce 2006 byla jmenována profesorkou pro obor klinická onkologie. Primářka onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a vedoucí Komplexního onkologického centra, které zastřešuje pracoviště ve třech pražských nemocnicích, je autorkou či spoluautorkou devíti monografií a více než 300 odborných prací v domácích i zahraničních časopisech.

Přibývá v současné době nemocných rakovinou?

V civilizovaných zemích, a tedy i u nás, u většiny zhoubných nádorů jejich četnost roste, ale u mnohých se stabilizuje nebo i mírně klesá mortalita (úmrtnost) . Je to způsobeno časnějším záchytem a efektivnější léčbou. Tím dochází k dalšímu jevu, a to vzrůstu prevalence. Znamená to, že stále více lidí přežívá se svým odléčeným onemocněním, někdy i řadu let. Tito lidé stále navštěvují svá původní onkologická zařízení a podrobují se pravidelným kontrolám tak, aby případná recidiva byla zjištěna včas.

Jak moc jsme aktivní ve vyhledávání rizikových nebo nemocných osob v rámci screeningu?

V současné době u nás probíhají tři screeningové programy. Kromě mamografického je to screening pro včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku a dále screening pro včasnou diagnózu rakoviny čípku děložního. Problémem naší populace je jistá váhavost v naplňování preventivních opatření a poměrně malá návštěvnost screeningů. Mamární screening, který probíhá nejdéle, je již využíván více a začíná nést své ovoce v podobě odhalených velice malých nádorů, o jejichž existenci žena nevěděla. To se dále projeví v účinnější, jednodušší a pro ženu snesitelnější léčbě a rovněž klesající křivkou úmrtnosti.

Můžete přiblížit funkci onkologických center?

Komplexní onkologická centra (KOC), která se nacházejí v každém krajském městě, byla utvořena před několika lety. Jsou dobře vybavena tak, že mohou poskytovat péči na nejvyšší úrovni. Podmínky jejich ustavení, vybavení a fungování jsou regulovány vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Pacienti z menších míst mají být posíláni právě do KOC tehdy, když to charakter jejich choroby vyžaduje, ať už jde o složitější diagnostiku nebo léčbu. Jde zejména o terapii radiační a složitější léčbu chemickou či biologickou.

S onkologicky nemocnými pracujete již dlouho, nosíte si svou práci „domů“?

Věnuji se onkologii 45 let a věnuji se jí ráda. Pro tento obor jsem se rozhodla již jako medička a nikdy jsem nelitovala. Pracovní problémy se snažím domů nenosit a nezatěžovat jimi svou rodinu. Jde o léta vypracovaný a stále kultivovaný postoj, který mi umožňuje chodit každý den s úsměvem do práce i přes to, že mě čekají těžce nemocní i obtíže organizačního či ekonomického rázu.

Jak ve volném čase relaxujete?

Snažím se odreagovat posezením s rodinou, přáteli, hezkou dovolenou, návštěvou divadla, koncertu či výstavy. V mojí rodině jsme každý pánem ve svém úseku a spory o dominanci nijak neprožíváme.

Předáte lékařské žezlo dětem?

Máme jednoho dospělého syna, který je technicky zaměřen po svém otci a o medicíně nikdy neuvažoval.

Klíčová slova: komplexní onkologická centra, screeningové programy

28. 1. 2011 Moje zdraví


Zpět