NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Pacienti s nádory hlavy a krku, kteří nikdy nekouřili, mají daleko lepší výsledky radioterapie než bývalí kuřáci

Pacienti s rakovinou hlavy a krku, kteří nikdy nekouřili, mají po radioterapii mnohem lepší vyhlídky na přežití než ti, kteří po nějakou dobu ve svém životě kouřili. Takové jsou závěry studie, kterou právě publikoval Allen M. Chen se svými kolegy z kalifornského UC Davis Cancer Center.


Tato studie amerických vědců je první svého druhu, která se pokouší zhodnotit rozdíly v prognóze pacientů s rakovinou hlavy a krku, kteří podstoupili radioterapii – v závislosti na tom, zda během svého života kouřili či ne.

Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise American Journal of Clinical Oncology a je z nich patrné, že pacientům-kuřákům po prodělané radioterapii hrozilo vyšší riziko úmrtí a vyšší riziko recidivy než pacientům-nekuřákům.

„Nádory hlavy a krku u nekuřáků mají jakousi zvláštní vlastnost, díky níž pacienti lépe snáší radioterapeutickou léčbu,“ konstatoval Chen. „Již po několika dávkách radioterapie se tyto nádory prakticky rozpustí. Kdybychom dokázali porozumět mechanismu, jakým se to děje, bylo by to obrovským přínosem pro návrh nových léků a léčebných postupů.“

Dr. Chen předpokládá, že jedním z možných vysvětlení rozdílné reakce organismu kuřáků a nekuřáků na radioterapii je lidský papilomavirus (HPV) – virus přenášený pohlavním stykem, který se často vyskytuje u těch pacientů s rakovinou hlavy a krku, kteří nikdy nekouřili.

„Nejčastěji uváděnou teorií je ta, že na povrchu buněk těchto nádorů je exprimován charakteristický virový antigen, díky němuž imunitní systém nádor rychleji rozpozná, což může umocnit účinek radioterapie,“ uvedl dr. Chen. „Jiná teorie zase tvrdí, že v HPV-pozitivních nádorech pacientů-nekuřáků se vyskytuje méně mutací v genech, které jsou klíčové pro odpověď na radioterapii.“

Dr. Chen porovnal vzorky tkání odebraných 70 pacientům-kuřákům, u nichž byl nově diagnostikován spinocelulární karcinom úst a krku, se vzorky odebranými 70 pacientům-nekuřákům s podobnou diagnózou. Do studie nebyli zahrnuti pacienti, kteří nepřestali kouřit ani během léčby.

Analýza ukázala, že k recidivě onemocnění došlo u 14 z 70 pacientů-nekuřáků, zatímco u pacientů-kuřáků se onemocnění vrátilo v 26 případech. Dalším zjištěním bylo to, že po třech letech od ukončení léčby se žádné příznaky onemocnění neprojevily u 82 % pacientů-nekuřáků, zatímco u pacientů-kuřáků to bylo jen 65 %. U nekuřáků se také v souvislosti s léčbou vyskytovalo méně komplikací než ve skupině kuřáků.

Dr. Chen oznámil, že dalším krokem výzkumu bude odhalit biologické či genetické rozdíly mezi kuřáky a nekuřáky se zhoubnými nádory hlavy a krku, kteří prodělali radioterapii, a z těchto rozdílů odvodit příčinu odlišné prognózy.

„V těchto dnech provádíme laboratorní experimenty navržené tak, abychom lépe porozuměli tomu, proč nádory u pacientů-nekuřáků jsou tak mimořádně radiosenzitivní,“ doplnil dr. Chen.

Reference

  1. Chen, A. M., Chen, L. M. et al. (2010). Head and neck cancer among lifelong never-smokers and ever-smokers American Journal of Clinical Oncology DOI: 10.1097/COC.0b013e3181dea40b

Klíčová slova: nádory hlavy a krku, radioterapie, přežití, recidiva

17. 11. 2010 ecancermedicalscience


Zpět