NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Zhoubné nádory se s pomocí bílých krvinek brání léčbě

Výzkumníci z britské organizace Cancer Research UK zjistili, že zhoubné nádory dokážou využít imunitní systém organismu ke svému prospěchu: ubrání se účinku léku, který byl navržen tak, aby přerušil krevní zásobení nádoru.


Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise Journal of Clinical Investigation. Studie prokázala, že bílé krvinky zvané makrofágy, které jsou za normálních okolností významnou součástí obranných mechanismů v boji proti nemocem, ve velkém množství „pracují pro“ zhoubný nádor a omezují účinek kombretastatin-A4-fosfátu (CA4P), což je zatím experimentální lék.

CA4P patří do skupiny léků označovaných jako „látky rozrušující cévy“ (vascular disrupting agents, VDA). Tato léčiva rychle a selektivně blokují krevní cévy ve zhoubných nádorech, čímž způsobí odumření nádorové tkáně.

Výzkumné týmy v anglickém Sheffieldu pod vedením prof. Claire Lewisové a prof. Gillian Tozerové spolupracovaly s týmem prof. De Palmy v italském Miláně a zjistily, že po podání léku CA4P pokusným myším začaly jejich uměle vyvolané zhoubné nádory uvolňovat protein označovaný jako CXCL12. Tento protein je signálem pro makrofágy v krevním oběhu, aby se začaly shromažďovat v nádoru, pomohly zablokovat zamýšlený účinek CA4P na krevní cévy, a tím nepřímo podpořily další růst nádoru.

Vědci se však s tímto výsledkem nespokojili a po dalším zkoumání zjistili, že tomuto scénáři lze předejít. Další skupině pokusných myší kromě léku CA4P podali látku, která na povrchu makrofágů zablokuje receptor pro CXCL12, takže zhoubný nádor už takto „upravené“ bílé krvinky nemůže přilákat. Léčba pomocí CA4P pak měla daleko lepší výsledky a růst nádoru byl výrazně zpomalen ve srovnání s případem, kdy byl CA4P použit samostatně.

Prof. Claire Lewisová z University of Sheffield vysvětlila: „Je známo, že léky blokující krevní cévy v nádorech mají na toto zhoubné onemocnění skutečně ničivý účinek; ten je však v mnoha případech jen krátkodobý a za nějakou dobu pozorujeme opětovný růst nádoru. V rámci našeho výzkumu se pokoušíme zjistit, jakým mechanismem jsou makrofágy "nuceny" pomáhat růstu nádoru – a v návaznosti na to chceme najít způsoby, jak tento mechanismus zablokovat a tím zefektivnit léčbu.“

V čele katedry onkochirurgie při University of Sheffield stojí prof. Malcolm Reed, který k výsledkům studie poznamenal: „Tento fantastický výzkum nám pomáhá odhalit potenciální mechanismus, jakým se zhoubný nádor může stát rezistentním vůči chemoterapeutické léčbě. To nám pomůže při návrhu nových postupů pro zlepšení výsledků léčby u onkologických pacientů.“

CA4P je experimentální lék, který je selektivně namířen proti krevním cévám zásobujícím nádorové buňky. V současné době je používán v rámci klinických studií pro různé typy zhoubných nádorů. Účelem těchto studií je stanovit nejvhodnější dávkování a posoudit účinnost léčby.

Reference

  1. Welford A. F., Biziato, D. et al. (2011). TIE2-expressing macrophages limit the therapeutic efficacy of the vascular-disrupting agent combretastatin A4 phosphate in mice The Journal of Clinical Investigation DOI: 10.1172/JCI44562

Klíčová slova: látky rozrušující cévy, kombretastatiny, imunitní systém

2. 5. 2011 Tisková zpráva Cancer Research UK


Zpět