NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Britští vědci možná objevili nový způsob útoku na rezistentní zhoubné nádory

Britským vědcům se podařilo prokázat, že jistá skupina chemoterapeutických léků funguje na tom principu, že u rakovinných buněk vyvolá neobvyklou formu buněčné smrti, tzv. nekroptózu.


Až donedávna se vědci domnívali, že protinádorová léčba zabíjí většinu rakovinných buněk procesem zvaným apoptóza. Tento proces je ale v rakovinných buňkách často zablokován, proto odolávají léčbě, nerušeně se dělí a šíří do ostatních částí těla.

Experti z výzkumného centra Breakthrough Breast Cancer, které je součástí britského Ústavu pro výzkum rakoviny (Institute of Cancer Research), nyní ukázali, že některé formy protinádorové léčby vyvolávají u rakovinných buněk „odolných“ vůči apoptóze (obvyklému mechanismu buněčné smrti) proces zvaný nekroptóza, který vede k záhubě buňky.

Vědci tento objev učinili během experimentu, při kterém se pokoušeli zjistit, jakým způsobem skupina chemoterapeutik označovaných jako „inhibitory topoizomerázy“ působí destrukci rakovinných buněk.

Nekroptóza se vyznačuje tím, že je aktivována řada významných proteinů, které způsobí ztrátu integrity buněčné membrány a tím i destrukci buňky. V laboratorní experimentech se ukázalo, že tyto proteiny lze aktivovat a tím zahájit tento neobvyklý proces buněčné smrti.

U zdravých buněk k nekroptóze prakticky nedochází, proto se vědci zamýšlejí nad vývojem nových léků, které by zničily rakovinné buňky, ale přitom nijak nepoškodily okolní zdravou tkáň.

Jeden takový lék, který aktivuje jeden z klíčových proteinů podílejících se na procesu nekroptózy, již existuje a v současné době je předmětem klinických studií.

Výsledky výzkumu britských vědců byly právě publikovány v odborném časopise Molecular Cell. Hlavním autorem výzkumu je profesor Pascal Meier, který poznamenal: „Náš objev by mohl stát na počátku nového způsobu boje proti rakovině. Chemoterapie existuje již desítky let, ale nikdy jsme úplně nepochopili, jakým způsobem ničí rakovinné buňky. Tento výzkum poukázal nejen na to, že k buněčné smrti může docházet dvěma různými procesy, ale zejména naznačil způsob, jakým lze vyvíjet nové léky, které budou spouštět tento nově objevený mechanismus buněčné smrti mnohem elegantněji a účinněji. Náš výzkum je nyní v počátečním stadiu, ale do budoucna by mohl znamenat nový způsob uvažování o tom, jak léčit onkologické pacienty.“

Reference

  1. Tenev, T., Bianchi, K., Darding, M., Broemer, M., Langlais, C., Wallberg, F., Zachariou, A., Lopez, J., MacFarlane, M., Cain, K., & Meier, P. (2011). The Ripoptosome, a Signaling Platform that Assembles in Response to Genotoxic Stress and Loss of IAPs Molecular Cell DOI: 10.1016/j.molcel.2011.06.006

Klíčová slova: buněčná smrt, nekroptóza, chemoterapie

14. 7. 2011 Cancer Research UK


Zpět