NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

„Maligní melanom je záludný,“ říká Petr Arenberger

Je velkým odpůrcem solárií. Ve středu se s ním, jako s vyšetřujícím lékařem, mohlo setkat plno návštěvníků Komplexního onkologického centra v Novém Jičíně. O soláriích a nebezpečí vzniku maligního melanomu hovoří Petr Arenberger, předseda České dermatologické společnosti.


Jste znám jako odpůrce solárií. Proč?

Škodlivost solárií je podložená. Už se opravdu ukázalo, že solárium má vliv na kožní onemocnění. Rozsáhlá švédská studie asi na padesáti tisících lidí to prokázala. Sledovali je asi patnáct let a zjistili, že ve skupině, která pravidelně chodí do solária, měli o sedmdesát pět procent více melanomu než ve skupině, která žila ve stejném prostředí, ale do solárií nechodila.

Do Nového Jičína jste přijel besedovat?

Přijel jsem s optickým a digitálním dermatoskopem.

Co to je?

Jedná se o zařízení, které nám umožňuje vidět do hloubky kůže. Ta optika nám umožňuje vidět strukturu pigmentu a umožňuje nám vyhodnotit jednotlivé parametry mateřského znaménka tak, abychom byli schopni říci, zda se jedná o naprosto klidný névus, nebo jestli je to už počínající maligní melanom.

Kdy by se lidé měli obrátit na lékaře?

Vždy je dobré nechat si vyšetřit znaménka, máme-li podezření, že se nám některé projevy na kůži začínají měnit nejen tvarově, ale i barevně. V takovém případě je dobré dojít co nejdříve do nejbližší kožní ordinace a nechat si to vyšetřit.

Jsou pacienti, kteří mají více znamének, která jsou ve stadiu melanomu?

Setkáváme se s duplicitami – tedy že pacient přijde se dvěma znaménky, která jsou podezřelá. Obě jsou maligní melanom. Více než dva je vzácnost. Ale když jsme dělali v květnu na Václavském náměstí Stan proti melanomu, tak tam zrovna byla pacientka se dvěma melanomy, která už, bohužel, přišla celkem pozdě.

V čem je největší rizikovost v případě vzniku maligního melanomu?

Maligní melanom je velice záludný, neboť se jedná o malou skvrnku, která se jen trošku mění. Někdo by to zaměnil třeba i za nějakou špínu nebo tetování, a přitom na toto znaménko se dá skutečně umřít. Úmrtnost je vysoká již u znamének, která jsou tlustší více než jeden milimetr. Velmi riziková jsou znaménka kolem čtyř milimetrů. Například u karcinomu prsu je takto velký nádor považován prakticky za bezpečný. U maligních melanomů je už malinká tloušťka riziková.

Takže on roste spíše do hloubky než do šířky?

Obojí je možné, ale on na první pohled vypadá naprosto neškodně a nijak neobtěžuje.

Je nějaká riziková skupina?

Určitě jsou to lidé, kteří mají více než padesát mateřských znamének, a lidé, u nichž v rodině se u jejich příbuzných objevil výskyt maligního melanomu. Jinak je hodně riziková skupina mužů mezi padesátkou a šedesátkou. Oni o sebe až tak moc nedbají a obvykle se jim tato znaménka vytvářejí na zádech i z toho důvodu, že někde pracují na zahrádce bez košile a bez dodatečné ochrany proti ultrafialovému záření. Tato skupina je skutečně nejrizikovější amá největší počet úmrtí na maligní melanom.

Může mít vliv na toto onemocnění tetování?

Tetování je traumatizace kůže. Pokud to někdo považuje za krásné, není důvod tomu bránit. My, dermatologové, to ale trochu neradi vidíme, zvláště u někoho, kdo má více mateřských znamének, protože v tom terénu těch pigmentací se špatně dělá diagnostika právě těch změn mateřských znamének. Auž jsem v tetování také našel maligní melanomy. Ne že by tetování vyvolávalo maligní melanomy, ale zbytečně se přehlédnou ta časná stadia, kdy by se to dalo vyříznout bez nějakého rizika pro pacienta.

Klíčová slova: maligní melanom, solária

3. 9. 2011 Novojičínský deník


Zpět