NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Antikoncepční pilulky a těhotenství významně snižují riziko vzniku rakoviny vaječníků

Užívání antikoncepčních pilulek po dobu 10 let může snížit riziko vzniku rakoviny vaječníků téměř o polovinu. Tvrdí to autoři studie, jejíž výsledky byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer.


Celková analýza ukázala, že u žen, které užívaly antikoncepční pilulky alespoň po nějakou dobu, bylo riziko vzniku rakoviny vaječníků zhruba o 15 % nižší než u těch, které tuto metodu antikoncepce nikdy neužívaly; a čím delší byla doba užívání pilulek, tím významnější byl pokles rizika.

Studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer (1), se zabývala vlivem různých reprodukčních faktorů na riziko vzniku tohoto zhoubného onemocnění.

Ukázalo se, že nejvýznamnější vliv na snížení rizika má užívání antikoncepčních pilulek po dobu více než 10 let, dále pak otěhotnění a počet potomků (čím více dětí, tím nižší riziko).

U žen, které užívaly antikoncepční pilulku po dobu jednoho roku či kratší, bylo riziko vzniku rakoviny vaječníků vyčísleno na přibližně 28 případů na 100 000 žen na rok. U dlouhodobých uživatelek perorální antikoncepce (tzn. nejméně 10 let) se toto riziko snížilo zhruba na polovinu: jen asi 15 případů na 100 000 žen na rok.

Ženy, které byly někdy těhotné a dítě se narodilo v řádném termínu porodu, měly o 29 % nižší riziko vzniku rakoviny vaječníků ve srovnání s těmi ženami, které nikdy těhotné nebyly.

U žen, které nikdy nebyly těhotné, bylo riziko vzniku rakoviny vaječníků vyčísleno na 34 případů na 100 000 žen na rok. Ženy, které donosily alespoň jedno dítě, měly riziko vzniku onemocnění výrazně nižší (24 případů na 100 000 žen na rok). Dále bylo zjištěno, že každé další narozené dítě snižovalo riziko o dalších 8 %.

Výzkum je součástí multicentrické prospektivní studie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) (2), což je jedna z nejrozsáhlejších studií zabývajících se souvislostmi mezi stravou, životním stylem a zhoubnými nádory.

Naomi Allenová, epidemioložka britské organizace Cancer Research UK, které působí na Oxfordské univerzitě a podílí se na studii EPIC, vysvětlila: „Rakovinu vaječníků je poměrně obtížné odhalit, proto musíme klást tím větší důraz na prevenci. Výsledky této studie jsou důležité, neboť většina žen ani netuší, že užívání antikoncepčních pilulek nebo těhotenství může v pozdějších obdobích jejich života snížit riziko vzniku rakoviny vaječníků.“

Z výzkumu zatím není jasné, jakým mechanismem uvedené faktory – tedy perorální antikoncepce či těhotenství – snižují riziko vzniku tohoto typu rakoviny. Podle jedné teorie užívání antikoncepce nebo otěhotnění změní hladinu hormonů, která toto riziko ovlivňuje.

Antikoncepční pilulka tedy chrání svou uživatelku před vznikem rakoviny vaječníků, jenže ženy mají po dobu jejího užívání zvýšené riziko rakoviny prsu (ačkoli toto riziko zase klesne, jakmile žena antikoncepci vysadí).

Souvislost mezi rakovinou vaječníků, těhotenstvím a užíváním perorální antikoncepce je již známa delší dobu – a právě publikovaná studie tyto závěry znovu potvrdila.

Dr. Richard Edmondson, gynekoonkolog působící na University of Newcastle, vysvětlil: „Ženy by měly vědět, že perorální antikoncepce je nejen účinně chrání před otěhotněním; její další výhodou může být i snížené riziko vzniku rakoviny vaječníků. To je však vyváženo mírně zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu. Jinými slovy – odhaduje se, že na 100 000 žen, které užívají antikoncepční pilulky po dobu delší deseti let, každoročně případne o 50 případů rakoviny prsu více, ale o 12 případů rakoviny prsu méně, než kdyby pilulku neužívaly. Závěry této studie mohou být obzvláště významné pro ty ženy, v jejichž rodině se již rakovina vaječníků vyskytla.“

Sara Hiomová z Cancer Research UK závěrem dodala: „V dnešní době je celkem obvyklé, že ženy mají jen jedno dítě nebo zůstanou bezdětné. Většinou ale nemají ani ponětí o tom, že tyto reprodukční faktory ovlivňují jejich riziko vzniku rakoviny vaječníků. Samozřejmě nikdo nemůže očekávat, že dnešní ženy začnou žít jako jejich předchůdkyně ve viktoriánské době – jen proto, aby snížily své riziko vzniku tohoto zhoubného onemocnění. Existují však i další faktory, které lze ovlivnit poměrně snadno: stačí přestat kouřit a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost. Podobně jako u ostatních typů rakoviny i riziko vzniku rakoviny vaječníků vzrůstá s věkem: většina případů se vyskytuje u postmenopauzálních žen. Významnou roli může hrát i dědičnost: ženy, v jejichž rodině se toto onemocnění vyskytlo, by tuto část rodinné anamnézy měly probrat se svým lékařem. Rakovinu vaječníků lze léčit tím účinněji, čím dříve je odhalena. Všechny ženy by si tedy měly všímat varovných příznaků, jako je bolest v podbřišku, krvácení, zvětšené břicho, potíže s jídlem či pocit plnosti. Pokud se u nějaké ženy tyto příznaky dříve nevyskytovaly a nyní je pozoruje téměř denně, měla by neprodleně navštívit lékaře.“

Reference

  1. Tsilidis, K. K., Allen, N. E. et al. (2011). Oral contraceptive use and reproductive factors and risk of ovarian cancer in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition British Journal of Cancer DOI: 10.1038/bjc.2011.371
  2. EPIC – European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition

Klíčová slova: antikoncepční pilulka, těhotenství, rakovina vaječníků

26. 10. 2011 Tisková zpráva British Journal of Cancer


Zpět