NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Kouření nezpůsobuje jen rakovinu plic, potvrdili američtí vědci.

Americká studie přinesla další důkaz, že kouření zvyšuje riziko úmrtí i na jiné typy rakoviny než na rakovinu plic.


Většina případů rakoviny plic je způsobena kouřením, ale výzkumníci již dlouho vědí, že tabák se podílí i na mnoha dalších nádorových onemocněních. Nejnovější studie, která byla publikována v odborném časopise BMC Cancer, přináší další důkaz souvislosti mezi kouřením a úmrtím na rakovinu.

Vědci z University of California, Davis analyzovali údaje o massachusettských mužích, které jim poskytlo americké Národní centrum pro zdravotnickou statistiku (National Centre for Health Statistics). Když srovnali počet ročních úmrtí na rakovinu plic s počtem úmrtí na všechny ostatní typy rakoviny v letech 1979-2003, došli k závěru, že obě čísla se mění společně; tato souvislost se nejvýrazněji projevovala u mužů ve věku 30-74 let. Celkově bylo zjištěno, že v roce 2003 se kouření alespoň částečně podílelo na více než 70 % případů úmrtí na rakovinu. To je mnohem vyšší číslo než předchozí odhad z roku 2001, který činil 34 %.

Výzkumníci jsou proto přesvědčeni, že důraznější úsilí o omezení spotřeby tabáku, například zákaz kouření ve veřejných prostranstvích nebo účinnější odvykací programy, by mohlo zachránit daleko více životů, než se dříve předpokládalo.

Vedoucí výzkumného týmu Dr. Bruce Leistikow, který na UC Davis vyučuje veřejné zdravotnictví, poznamenal: "Tato studie je jen dalším kamínkem do mozaiky, která postupně přesvědčuje odborníky i veřejnost, že kouření způsobuje mnohem více typů rakoviny než je jen rakovina plic. Plný dopad tabákového kouře, včetně pasivního kouření, byl dlouho přehlížen ve snaze nalézt další potenciálně karcinogenní faktory, jako je špatná výživa nebo znečištění životního prostředí. Teprve nyní se ukazuje, že samotné kouření všechny tyto potenciálně škodlivé faktory předstihuje."

Dr. Leistikow připomněl, že kuřáci i nekuřáci by měli sami podniknout takové kroky, aby se vyhnuli tabákovému kouři. Poznamenal také, že političtí činitelé, kteří navrhují zdravotnické reformy a osvětové kampaně, by měli věnovat prevenci kuřáctví "zvýšenou pozornost".

Ref: Leistikow et al. BMC Cancer 2008, 8:341

23. 1. 2009 Cancer Research UK


Zpět