NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Mezinárodní úsilí se zaměřuje na netoxickou léčbu recidivujících nádorů

Cílená a tzv. „personalizovaná“ léčba je u některých typů zhoubných nádorů úspěšná, přesto s sebou přináší řadu problémů. Cílené léky jsou často silně toxické, náklady na léčbu jsou extrémně vysoké a většina pacientů po několika měsících bez příznaků onemocnění recidivuje. Kanadská nevládní organizace Getting to Know Cancer podpořila skupinu 180 vědců, aby prozkoumali koncept „širokospektrého“ terapeutického přístupu vyznačujícího se nízkou toxicitou, který by mohl současně zasáhnout mnoho klíčových mechanismů typických pro nádorové buňky. Výsledky byly právě publikovány v Seminars in Cancer Biology [1].


Interdisciplinární týmy navrhly celkem 74 prioritních molekulárních cílů, jejichž zasažením by se zlepšila prognóza většiny onkologických pacientů.

Následně byly navrženy nízkotoxické léčebné přístupy, které by mohly být doporučeny do potenciálních směsí chemických látek namířených proti širokému spektru prioritních cílů u většiny zhoubných nádorů. Velká část vybraných látek přitom byla rostlinného původu.

Studii koordinoval dr. Keith I. Block, vědecký ředitel Block Center for Integrative Cancer Treatment ze Skokie v americkém Illinois, který konstatoval: „Velmi nás potěšilo, že v rámci takto velké skupiny vědců se podařilo dosáhnout do značné míry shody. Věříme, že lze vyvinout pečlivě navržené kombinace netoxických látek a použít je způsobem, který maximalizuje šanci na zastavení většiny zhoubných nádorů. V současné době mají lékaři jen omezené množství postupů, které pomáhají léčit zhoubné onemocnění v okamžiku, kdy se stane rezistentním ke konvenční terapii. Hodně si však slibujeme od léčebného přístupu, který by dokázal zasáhnout široké spektrum cílů a přitom nebyl toxický pro organismus.“

Výsledky výzkumu byly právě publikovány ve speciálním čísle odborného časopisu Seminars in Cancer Biology [1]. Jedná se o historicky první studii, v níž se takto rozsáhlým problémem zabývaly týmy výzkumníků, které dokážou interpretovat celé spektrum biologie zhoubných nádorů a využít současné znalosti o netoxických látkách s protinádorovými účinky.

Na základě těchto závěrů usilují autoři studie o neodkladnou podporu pro výzkum směsí chemických látek, které dokážou zasáhnout široké spektrum terapeutických cílů. „Tato oblast bádání si zaslouží velkou pozornost. K dalšímu výzkumu pak bude zapotřebí rozsáhlé interdisciplinární a mezinárodní spolupráce,“ upozornil dr. Dean Felsher z Department of Medicine na Stanfordově univerzitě (Stanford University) v Kalifornii, který se rovněž podílel na výzkumu. „Ačkoli léčebné přístupy v onkologii se neustále zdokonalují, potřebujeme nějaký zásadní průlom, který nám pomůže vyřešit problém recidiv,“ dodal dr. Felsher.

Záměrem výzkumného týmu je současně navrhnout takový terapeutický přístup, který by byl velmi levný ve srovnání se současnými moderními léčivy. To by mohlo být příslibem do budoucna zejména pro nízko- a středněpříjmové země, v nichž jsou nejnovější protinádorové léky fakticky nedostupné.

Reference

  1. Block KI, Gyllenhaal C, Lowe L, et al. Designing a broad-spectrum integrative approach for cancer prevention and treatment. Seminars in Cancer Biology 2015; 35 (Suppl): S276–S304. doi: 10.1016/j.semcancer.2015.09.007

Klíčová slova: fytochemické látky, cílená léčba, prevence nádorových onemocnění, protinádorová léčba

18. 11. 2015 Tisková zpráva Sárské univerzity


Zpět