NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Azbest má souvislost s rakovinou vaječníků a hrtanu

Již delší dobu je známo, že dlouhodobá expozice azbestu způsobuje typ rakoviny zvaný mezoteliom. Vědci nyní navíc tvrdí, že azbest může vyvolávat i některé typy rakoviny vaječníků a hrtanu.


Již delší dobu je známo, že dlouhodobá expozice azbestu způsobuje typ rakoviny zvaný mezoteliom. Vědci nyní navíc tvrdí, že azbest může vyvolávat i některé typy rakoviny vaječníků a hrtanu.

Souvislost mezi účinky azbestu a mezoteliomem je odborníkům známa již od 60. let 20. století. Tento agresivní materiál způsobuje nejvíce případů mezoteliomu, což je rakovina tkáně, která pokrývá vnější povrch plic.

Mezinárodní tým expertů ze Světové zdravotnické organizace (WHO) tento měsíc uveřejnil v odborném časopise Lancet Oncology* článek, podle kterého existuje dostatek důkazů, že azbest může způsobovat také rakovinu vaječníků a hrtanu.

Jejich tvrzení se opírá o novou metaanalýzu dříve publikovaných studií. Vědci odhalili, že u lidí, kteří byli vystaveni působení azbestu, existuje 1,4krát vyšší riziko vzniku rakoviny hrtanu než u lidí, kteří tomuto materiálu nikdy vystaveni nebyli. Dlouhodobá a intenzivní expozice azbestu znamená až dvojnásobné riziko.

Jsou-li účinkům azbestu dlouhodobě vystaveny ženy, pak mají vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků. Výzkum naznačuje, že nebezpečný materiál se může v jejich vaječnících hromadit. Tyto zhoubné účinky se projevily například u žen, které za druhé světové války vyráběly plynové masky.

Vědci poznamenali, že "všechny typy azbestu jsou pro člověka rakovinotvorné", a že tato látka možná zvyšuje i riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, žaludku a krku.

Výzkumníci také připomněli, že azbest byl kdysi hojně používaným stavebním materiálem a odhaduje se, že dodnes je jeho každodennímu působení na pracovišti vystaveno zhruba 125 milionů lidí po celém světě.

Ve Velké Británii je od roku 1999 používání azbestu zakázáno**, ale stále se hojně používá v Asii, v Jižní Americe a v některých zemích bývalého Sovětského svazu. Často jej lze nalézt i ve výrobcích každodenního použití, např. v brzdovém obložení.

Dr. Alison Rossová z britské organizace Cancer Research UK poznamenala: "Již dlouho je známo, že azbest může způsobovat rakovinu plic a mezoteliom; díky tomuto výzkumu byla na tento seznam nádorových onemocnění připsána i rakovina vaječníků a hrtanu. Musíme si však uvědomit, že většinu případů rakoviny vaječníků nebo hrtanu nezpůsobuje azbest. A navíc, díky změně evropské legislativy ohledně používání azbestu lze očekávat, že počty nádorových onemocnění způsobené tímto materiálem budou v budoucnosti klesat."

Může trvat až 40 let, než se zhoubné účinky působení azbestu projeví vznikem mezoteliomu. Po druhé světové válce se azbest ve Velké Británii hojně používal kvůli svým výborným izolačním vlastnostem; odborníci proto předpokládají, že počet zhoubných nádorů způsobených azbestem bude ještě dalších 20 let stoupat, než začne znovu klesat.

Poznámky

* Straif, K., Benbrahim-Tallaa, L., Baan, R., Grosse, Y., Secretan, B., El Ghissassi, F., Bouvard, V., Guha, N., Freeman, C., & Galichet, L. (2009). A review of human carcinogens—Part C: metals, arsenic, dusts, and fibres The Lancet Oncology, 10 (5), 453-454 DOI: 10.1016/S1470-2045(09)70134-2

** Česká republika zařadila azbest mezi karcinogenní látky už v roce 1984, ale úplná výroba azbestových materiálů byla zakázána až v roce 1997. Evropská komise rozhodla o postupném odstranění veškerého využívání azbestu a zákazu všech jeho typů v roce 1999.

27. 5. 2009 Cancer Research UK


Zpět