NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Na prevenci rakoviny u Čechů přispěje EU

Česká republika stále patří k zemím s největším počtem nádorových onemocnění na světě. Každoročně navíc na rakovinu umírá kolem třiceti tisíc Čechů. Přestože bezplatné screeningové programy běží v Česku už poměrně dlouho, s výjimkou vyšetření prsu nejsou moc vyhledávané. Pomoci rozšířit povědomí o nich mají nyní i miliony z evropských fondů.


Sedmdesát milionů korun od Evropské unie už využil brněnský Masarykův onkologický ústav, který za ně pořídil modernější a hlavně přesnější přístroje, například radioterapeutický simulátor. „S jeho pomocí dokážeme přesně určit místo v těle, kde se nádor nachází,“ vysvětlil při slavnostním uvedení do provozu před čtrnácti dny primář Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Petr Čoupek.

Ministerstvo zdravotnictví navíc v těchto dnech umožnilo využít další takřka dvě miliardy korun z takzvaných strukturálních fondů Evropské unie. „Jde o významný objem peněz, který pokrývá širokou škálu věcí, od přístrojového vybavení po sledování kvality péče. Velkou prioritou je prevence, na kterou jsme vyčlenili až sedm set milionů korun. Tyto peníze nepůjdou jen na podporu screeningových programů, ale mohou je získat i nevládní neziskové organizace pro své pacienty,“ řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Evropské miliony získají zařízení spolupracující v rámci národní sítě specializovaných pracovišť onkologické péče na modernizaci a pořízení nových přístrojů. Vedení resortu chce podpořit také prevenci nádorových onemocnění včetně celostátních preventivních kampaní a včasnou rehabilitaci.

30. 7. 2009 denik.cz


Zpět