NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Na preventivní prohlídky u praktika většina Čechů moc nedbá

Na preventivní prohlídky většina dospělých v ČR zatím moc nedbá. Přestože zdravotní pojišťovny jim hradí prevenci u praktického lékaře jednou za dva roky, chodí na ni jen 15 až 20 procent lidí. A méně než jedno procento je ochotno si prevenci samo zaplatit, řekl ČTK předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.


Sami si platí lidé prevenci, když chtějí od praktika vyšetření, které pojišťovna nehradí, což vyjde zhruba na 200 korun, nebo žádají velmi podrobné laboratorní testy. Když zjistí, že je mohou stát i několik tisíc korun, většinou to podle Šmatláka vzdají.

O cílenou prevenci u specialisty je podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka ještě menší zájem. Jen málokdo si vyžádá na kardiologii komplexní vyšetření, které vyjde na 500 korun a více, řekl ČTK kardiolog Jojko. Specializovanou prevenci hradí svým zaměstnancům některé firmy.

Existují i placené programy, například Masarykův onkologický ústav (NOÚ) nabízí komplexní preventivní onkologickou prohlídku. I když se cena pohybuje mezi 5000 až 7000 korun, zájem o ni prý je.

Jojko připomněl, že za prevenci, kterou vyjmenovává vyhláška ministerstva zdravotnictví a hradí ji pojišťovny nebo stát, neplatí pacient třicetikorunový regulační poplatek. Nejde totiž o omezení zbytečných návštěv, což je smysl regulačních poplatků. Pacient neplatí regulační poplatek ani za vyžádanou prevenci, když chce něco navíc, protože tam platí sám vyšetření, jež pojišťovny nehradí.

Třicetikorunový poplatek nedávají ani zaměstnanci, kterým firma zaplatí specializovanou prevenci. Regulační poplatek se neplatí ani při komplexní preventivní onkologické prohlídce v MOÚ.

Bez regulačního poplatku jsou také všechna screeningová vyšetření na rakovinu prsu, čípku děložního a tlustého střeva a konečníku. Za prevenci neplatí děti a ženy v době těhotenství.

Podle Šmatláka většina pacientů netuší, jak systém úhrad funguje a jak je péče hrazena, že vše není formou "švédského stolu", ze kterého si každý může vzít, co chce. "Jsme rádi, když pacient aktivně sám projeví zájem, že přijde na prevenci," shrnul zkušenosti lékařů Šmatlák.

Ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko ČTK řekla, že sdružují organizace pacientů s chronickými nemocemi. Tito lidé na prevenci hrazenou z pojištěním chodí, protože si uvědomují, že je to pro ně důležité.

Klíčová slova: preventivní prohlídky, screeningové programy

15. 10. 2010 Zpravodajství ČTK


Zpět