NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Cvičením lze snížit riziko vzniku rakoviny děložní sliznice

Ženám, které se pravidelně věnují nějaké tělesné aktivitě, hrozí až o 30 % nižší riziko rakoviny děložní sliznice než těm, které tráví svůj volný čas pasivním způsobem. Tvrdí to nová studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.


Vědci z USA detailně prozkoumali celou řadu již publikovaných studií na toto téma a odhalili jasnou souvislost mezi množstvím fyzické aktivity, které se ženy věnují, a sníženým rizikem vzniku rakoviny děložní sliznice. Z jiné studie, která analyzovala údaje od 70 000 žen, naopak vyšlo najevo, že dlouhodobé sezení naopak zvyšuje riziko vzniku tohoto onemocnění.

Hlavním autorem studie je Dr. Steven Moore z amerického Národního onkologického ústavu (National Cancer Institute), který vysvětlil: „Již delší dobu je známo, že tělesná aktivita snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a tlustého střeva. Naše studie nyní prokázala, že cvičením lze snížit i riziko vzniku rakoviny děložní sliznice. Již dříve jsme věděli, že ženy s přiměřenou tělesnou hmotností nejsou tolik ohroženy tímto onemocněním; teprve náš výzkum však ukázal, že cvičení má ochranný efekt samo o sobě.“

„Překvapivě jsme zjistili také souvislost mezi celkovou dobou, kterou žena prosedí, a rakovinou děložní sliznice. Součástí prevence by tedy případně mohlo být i to, že žena omezí čas strávený vsedě a raději bude provádět některé činnosti vestoje – samozřejmě jen jako doplněk k přiměřené tělesné aktivitě. Bude ještě zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, jak různé typy, obtížnosti a množství tělesné aktivity ovlivňují pravděpodobnost, že žena onemocní tímto zhoubným nádorem,“ dodal ještě dr. Moore.

Sara Hiomová z britské organizace Cancer Research UK potvrdila: „Tento nový výzkum jasně dokazuje, že čím aktivněji tráví žena svůj volný čas – a čím méně času stráví vsedě – tím méně je ohrožena rakovinou děložní sliznice. Možná je to dáno tím, že cvičení a tělesná aktivita snižuje hladinu pohlavního hormonu estrogenu. Nadměrná expozice tomuto hormonu totiž může zvyšovat riziko vzniku některých nádorových onemocnění ženských pohlavních orgánů. Aktivní životní styl v kombinaci s přiměřeným množstvím tělesné aktivity tedy pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny děložní sliznice.“

Sara Hiomová také upozornila: „Všechny ženy by měly znát příznaky rakoviny děložní sliznice, což je abnormální poševní krvácení (zvláště pak u žen po přechodu), bolest v břiše či bolest během pohlavního styku. Ačkoli ve většině případů tyto příznaky nejsou známkou rakoviny (mohou být způsobeny některými méně závažnými onemocněními, například fibroidy či endometriózou), vždy je důležité odborné vyšetření. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu.“

Reference

  1. Moore, S.C., Gierach, G.L., Schatzkin, A., Matthews, C.E. (2010). Physical activity, sedentary behaviours, and the prevention of endometrial cancer British Journal of Cancer 103(7):933-8 DOI: 10.1038/sj.bjc.6605902

Klíčová slova: rakovina děložní sliznice, tělesná aktivita

29. 9. 2010 Tisková zpráva British Journal of Cancer


Zpět