NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

„Největší pokrok nastane, až bude nádorů méně.“

„Česká onkologie se stále potýká s nedostatečným přístupem občanů k prevenci, screeningovým programům a časné diagnostice,“ říká předseda České onkologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.


„Největší pokrok v onkologii nastane, až se nádory budou vyskytovat méně, až budou lidé zodpovědnější ke svému zdraví, například nebudou kouřit,“ konstatuje profesor Vorlíček a připomíná úspěchy na poli české onkologie, které přispěly k dostupnosti nejmodernější léčby včetně biologické. „Založení 18 komplexních onkologických center umožnilo, že pacient zde léčený získává stejnou léčbu jako kdekoli v západní Evropě. Díky Národnímu onkologickému registru jsme mohli pojišťovně poskytnout tvrdá data o počtu pacientů, diagnóze, stadiu choroby a potřebě léčby a pojišťovna mohla splnit naše realistické požadavky. Pokud bychom toto neudělali, onkologie by byla ve stejném stavu jako ve zbylých 200 českých nemocnicích,“ zdůrazňuje předseda onkologů.

Pacient se musí podílet na rozhodování

Podle Jiřího Vorlíčka není úspěšná onkologická léčba možná bez spolupráce dobře informovaného pacienta a komunikujícího lékaře. „Dnešní doba klade zvýšené nároky na onkologa coby ošetřujícího lékaře. Postupně se vytrácí paternalistický způsob rozhodování a pacient se stává součástí rozhodovacího procesu. Jsem přesvědčen, že pacient má znát svou diagnózu a od prvního kontaktu s lékařem by měla probíhat komunikace o prognóze, úspěších a neúspěších léčby. Bohužel platí pro lidi obecně a pro lékaře též, že někteří přirozeně komunikovat umí a neustále tuto dovednost rozvíjejí, a někteří to nikdy nebudou umět, protože jim to není dáno. Zdůrazňuji ale, že pokud s pacientem komunikujeme od začátku, je to relativně lehké. Na druhé straně je strašně těžké, když se ke mně dostane pacient v pokročilém stadiu nemoci, kdy selhala léčba, a on ani neví, jakou nemoc má. Často jsem překvapen, s jakými dotazy se na mě obracejí pacienti v internetové poradně – jsou to obecné věci, které by jim měl vysvětlit jejich lékař,“ konstatuje předseda onkologické společnosti.

Dobrá informovanost je základ

Jako ucelený zdroj informací o onkologické prevenci a léčbě nádorů jak pro laiky, tak pro profesionály doporučuje prof. Vorlíček zejména webové stránky České onkologické společnosti ČLS JEP (www.linkos.cz) či stránky Masarykova onkologického ústavu (www.mou.cz nebo www.prevencenadoru.cz). Pro lékaře, kteří se chtějí zdokonalit v komunikačních schopnostech, pak publikaci docentky Věry Linhartové „Praktická komunikace v medicíně“. Na kongresu byla také pokřtěna populárně naučná monografie profesora Jana Žaloudíka „Vyhněte se rakovině aneb prevence zhoubných nádorů pro každého“. Profesor Vorlíček též připomíná, že stále větší roli začínají hrát pacientské organizace, ačkoli u nás nemají takovou tradici jako například ve Spojených státech nebo v zemích západní Evropy.

12. 5. 2008 Zdravotnické noviny


Zpět