NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rakovina plic a CT screening u kuřáků

Studie financovaná federální vládou USA ukázala, že pravidelné každoroční CT plic může u kuřáků snížit riziko úmrtí na rakovinu plic.


Výzkum mluvil o záchraně jednoho ze 300 testovaných kuřáků. Není proto divu, že se jeho výsledky okamžitě dostaly prakticky do všech amerických novin.

Zisky z vyšetření

Po prvotním nadšení se však o dva měsíce později objevily i negativní hlasy – obavy z toho, že nové nálezy budou využívány v soukromých nemocnicích k tomu, aby byli pomocí CT vyšetřováni i pacienti, kteří nespadají do původně sledovaných skupin. To by mohlo znamenat zbytečné vystavení radiaci, ale potenciálně i zbytečné biopsie nebo operace. Například dr. Otis Brawley z Americké onkologické společnosti uvedl, že ke svému zděšení viděl pouhých několik dní po zveřejnění výsledků studie inzerát lákající do nemocnice v Atlantě, která nabízela plicní CT sken jak kuřákům, tak i nekuřákům.

Předčasně zastavená studie

Původní studie se přitom zaměřila na 53 tisíc silných kuřáků ve věku od 53 do 74 let (silný kuřák byl ve studii definován jako člověk, který kouří tři krabičky denně po dobu 10 let, dvě krabičky denně po dobu 15 let nebo jednu krabičku denně po dobu 30 let). Pacienti jednou ročně podstupovali CT nebo rentgen plic. Ve chvíli, kdy se ukázalo, že skupina vyšetřovaná CT skenem měla o 20 % menší riziko úmrtí, byla studie zastavena. Vedle pozitivních výsledků se však objevily i potenciální problémy – každý čtvrtý sken totiž ukázal určitou anomálii, kterou bylo často nutno objasnit dalšími testy, v některých případech dokonce i chirurgickým zákrokem. Na detailní výsledky si však ještě musíme počkat, neboť celá studie byla předčasně ukončena.

Zpochybnění škodlivosti

Analýza výsledků CT skenu plic je poměrně složitá a studie ukázala, že i velmi zkušení radiologové z velkých center mají vysoké procento falešně pozitivních vzorků. Lze tedy očekávat, že u těch méně zkušených to bude ještě horší. Proto odborníci varují před možností, že by byl CT sken plic užíván u všech skupin pacientů. Na námitky o zbytečném vystavování radiaci v případě každoročních CT vyšetření u kuřáků výrobci přístrojů a některé skupiny bojující za práva nemocných s rakovinou plic argumentují tím, že CT vystaví pacienty zhruba stejné dávce jako mamogram, u kterého pravidelné používání k preventivním prohlídkám nikdo nezpochybňuje. Kvůli nevyjasněné situaci se však zdravotní pojišťovny k proplácení tohoto testu zatím nemají. Jeho cena se pohybuje od 300 do 1000 dolarů.

Klíčová slova: počítačová tomografie, rakovina plic

11. 4. 2011 Zdravotnické noviny


Zpět