NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rybí tuk možná snižuje riziko vzniku rakoviny prsu

V odborném časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, který vydává Americká asociace pro výzkum rakoviny (AACR) byla zveřejněna zpráva, podle níž potravinové doplňky vyrobené z rybího tuku možná hrají roli v prevenci chronických onemocnění.


Vědci z Fred Hutchinson Cancer Research Center v americkém Seattlu, v jejichž čele stála dr. Emily Whiteová, v rámci kohortové studie VITAL požádali 35 016 postmenopauzálních žen, které neměly anamnézu rakoviny prsu, aby vyplnily 24stránkový dotazník na téma užívání „zvláštních“ (tzn. nevitaminových a neminerálních) potravinových doplňků.

Po šesti letech sledování bylo prostřednictvím registru Surveillance, Epidemiology and End Results identifikováno 880 případů rakoviny prsu.

Bylo zjištěno, že pravidelné užívání výtažků z rybího tuku, které obsahují vysokou hladinu omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA), snižuje riziko vzniku rakoviny prsu o 32 %. Zdá se, že nižší riziko se v této souvislosti omezuje na invazivní duktální karcinom, což je ostatně nejčastější typ rakoviny prsu.

Užívání ostatních „zvláštních“ doplňků, které ženy často berou pro zmírnění příznaků menopauzy, zřejmě nijak neovlivňovalo riziko vzniku rakoviny prsu.

Jedná se o první studii, která dokazuje souvislost mezi užíváním potravinových doplňků z rybího tuku a nižším rizikem rakoviny prsu. Dosavadní studie zaměřené na příjem ryb nebo omega-3 mastných kyselin v potravě nebyly konzistentní.

„Možná, že množství omega-3 mastných kyselin ve výtažcích z rybího tuku je vyšší, než by lidé normálně přijali v potravě,“ domnívá se dr. Whiteová. Zároveň však varovala před unáhlenými závěry, které by se z výsledků studie daly učinit: „Dokud nebudeme mít k dispozici potvrzující studie, které se budou zabývat konkrétně touto souvislostí, neměli bychom vyvozovat žádné závěry o kauzální souvislosti.“

Dr. Edward Giovannucci, profesor výživy a epidemiologie působící na Harvard School of Public Health, s jejím názorem souhlasí: „Jen zcela výjimečně se stává, abychom na základě jediné studie mohli vydat obecné doporučení. Teprve časem, pokud budou závěry této studie potvrzeny řadou dalších studií, můžeme začít vyvozovat závěry a doporučení.“

Rybí tuk se přesto v současné době těší velké oblibě vědců. Postupně jsou totiž objevovány důkazy o jeho ochranném účinku proti kardiovaskulárním chorobám a nyní i proti rakovině.

Výzkumníci z Harvardu nyní nabírají pacienty do randomizované studie Vitamin D and Omega-3 Trial (rovněž označována jako VITAL), která se bude zabývat dopadem výtažků z rybího tuku a vitamínu D na rakovinu, srdeční choroby a mrtvici.

Vědci plánují nabrat do této studie 20 000 Američanů (mužů od 60 let výše, žen od 65 let výše), kteří nemají anamnézu těchto onemocnění a nikdy nebrali potravinové doplňky. Nábor do této studie, která je financována z amerických National Institutes of Health, byl zahájen letos v lednu. Více informací lze získat na adrese www.vitalstudy.org.

Reference

  1. Brasky TM, Lampe JW, Potter JD, Patterson RE, White E. Specialty supplements and breast cancer risk in the VITamins And Lifestyle (VITAL) Cohort. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention 2010; 19(7): 1696–1708. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-10-0318.
  2. Studie VITAL (Vitamins and Lifestyle)
  3. Americká asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR)

Klíčová slova: rybí tuk, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, rakovina prsu

9. 7. 2010 ecancermedicalscience


Zpět