NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Vyšetření na rakovinu bude bezplatné.

Od začátku příštího roku budou zdravotní pojišťovny hradit lidem nad 55 let preventivní vyšetření tlustého střeva na rakovinu. Informoval o tom předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.


Onkologové totiž zjistili, že se u alarmujícího počtu pacientů odhalí rakovina tlustého střeva pozdě. Celých 60 procent pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku přichází k lékaři v posledním, čtvrtém stadiu nemoci, kdy je šance na dalších pět let života pouhých dvanáct procent. Přitom v časných stadiích má pacient statisticky šanci 75procentní.

„Rakovina tlustého střeva je jen velmi těžce odhalitelná. V jejím počátku totiž nemá pacient žádné příznaky. Občas může mít sice krev ve stolici, ale to bývá často přisuzováno hemoroidům,“ vysvětluje Vorlíček.

Dalším důvodem, proč se na rakovinu tlustého střeva přijde pozdě, může být i to, že je důkladné vyšetření nepříjemné. „Lidé se nejen bojí na vyšetření jít, ale také se stydí,“ potvrzuje Vorlíček. Dosud pojišťovny platily vyšetření střeva (kolonoskopii) jen lidem, u kterých už bylo určité podezření na onemocnění. Od příštího roku si bude moci bezplatně nechat toto vyšetření udělat každý nad 55 let.

„Lidé, kteří mají toto vyšetření v pořádku, se navíc nemusejí bát onemocnění dalších deset let,“ říká Vorlíček. Lékaři totiž pomocí přístroje vidí i změny, které nádorům předcházejí. Pokud bude chtít preventivně vyšetřit člověk mladší 55 let, bude si nadále muset zaplatit 1500 až dva tisíce korun. „Podíleli jsme se na tom a podporujeme to,“ komentuje dohodu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Výskyt rakoviny tlustého střeva je u nás v porovnání s jinými státy vysoký. V tabulkách zemí OECD, které popisují výskyt rakoviny tlustého střeva u mužů, se objevuje Česká republika na nejvyšších řádcích.

Onkologická péče se lepší

Podle analýz je pozdní záchyt nádorů největší slabinou onkologické péče v Česku. Kromě rakoviny střeva chodí pacienti k lékaři pozdě také s nádory slinivky nebo ledvin. Celkově se podle podrobných dat, která mají čeští onkologové k dispozici, péče zlepšuje a s ní i naděje pacientů s rakovinou na přežití.

Projekt Fakultní nemocnice Ostrava a brněnské Masarykovy univerzity zjistil, že je situace pacientů lepší než před několika lety hlavně díky pokroku v ozařování nádorů.

2. 10. 2008 Lidové noviny


Zpět