NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Heger: Léčení kuřáků stojí 6 miliard ročně

Česko má jeden zvláštní primát: jsme poslední zemí Evropské unie, která ještě nepodepsala Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku. Ta zavazuje země, že budou chránit práva nekuřáků a zároveň pomáhat těm, kdo kouří, aby se léčili.


FAKTA: Kuřáci versus nekuřáci

  • Kuřáci stráví v průměru 6,16 dne v roce nemocní, nekuřáci jen 3,86 dne.
  • Když se dostanou do nemocnice, stráví tu v průměru 6,47 dne, nekuřáci 5,03 dne.
  • Z lidí, kteří se ve vážném stavu dostanou na ARO a zemřou, je 24 procent nekuřáků a 37 procent kuřáků.
  • Onkologové zachrání jen deset procent z šesti tisíc lidí, kteří k nim ročně přijdou s rakovinou plic způsobenou kouřením.
  • Jen dvacet procent žen se dokáže vzdát cigarety v těhotenství.

hořící cigareta

„Ze všech evropských zemí ji nepodepsaly jen tři. Nedávno se připojil i Turkmenistán, jen Česko stále ne,“ řekla ředitelka české pobočky Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová na včerejším semináři v parlamentu ke Světovému dni bez tabáku.

Úmluva je přitom připravená ke schválení. Bude záležet jen na politicích a v poslední instanci na prezidentu Václavu Klausovi, zda ji stvrdí svým podpisem.

Vzhledem k tomu, že při posledním podobném pokusu o schválení úmluva neprošla přes Senát, a vzhledem k tomu, že i prezidentův nejbližší muž Petr Hájek proslul teprve čtyři roky starým výrokem, že „dosud nikdo neprokázal, jaký vliv má kouření na úmrtnost“, bude osud dokumentu u nás zřejmě i nadále těžký. „Kouření přitom nemá negativní dopad jen na zdraví, ale i na ekonomiku. Podle studie Státního zdravotního ústavu dělají celonárodní náklady jen na nemocniční léčbu chorob způsobených kouřením celkem 6,14 miliardy korun,“ řekl včera ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Poslanci na semináři dostali také zřejmě nejrozsáhlejší petici – skoro metr tlustý stoh papírů – od občanů žádajících zákaz kouření v restauracích i na veřejných prostranstvích. Petici už podepsalo 117 tisíc lidí. Podle průzkumu Eurobarometr by takový zákaz podpořilo víc než 50 procent lidí.

Poslanec Boris Šťastný, bojovník za práva nekuřáků, slíbil, že udělá všechno pro to, aby od 1. ledna 2014 platil i u nás zákaz kouření v restauracích. „V létě budeme analyzovat rok platnosti novely tabákového zákona a na podzim bych byl rád, abychom se novelou zabývali znovu s tím, že se zase o krok posuneme k vyspělým evropským zemím, což obnáší i zákaz kouření v restauracích,“ řekl Šťastný.

Česko patří mezi tři země s nejlevnějšími cigaretami v Evropské unii. Kouří u nás třetina obyvatel, děti s kouřením mnohdy začínají už v deseti letech. Ročně u nás zemře na nemoci z kouření tolik lidí, kolik jich má středně velké město.

„Chápu, že je těžké u nás prosadit jakákoliv omezení, když i mezi lékaři kouří dvacet procent lidí a devětatřicet procent zdravotních sester,“ povzdechl si šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Klíčová slova: Rámcová úmluva o kontrole tabáku, kouření

1. 6. 2011 Mladá fronta DNES


Zpět