NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Onkologové vítají, že reforma umožní drahou léčbu

Reforma zdravotnictví, pokud se uskuteční tak, jak ji chystá ministr Leoš Heger (TOP 09), bude podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka přínosem pro pacienty s rakovinou. Pokud si pacienti budou platit levné léky do 50 korun a uskuteční se i další plánované změny, bude dost peněz na drahou léčbu onkologických pacientů, řekl dnes novinářům profesor.


"My nekritizujeme, co říká ministr, ale že práce na reformě trvají dlouho," poznamenal. V rámci reformy by plátci péče, tedy pojišťovny, měly jednoznačně sdělit, kterým pacientům jakou léčbu a v jaké výši uhradí. Letos ale pojišťovny změnily financování onkologických center. Loni a předloni dostávala centra peníze pro každého pacienta, letos mají balíček peněz snížený na počet pacientů roku 2009. Nemocných ale přibylo, takže zdravotní pojišťovny slíbily, že navýší peníze podle plateb loňského roku.

Pacientů přibývá a déle přežívají, takže je podle profesora na léčbu peněz málo. "Chceme říci, že zvláště v této situaci, kdy peněz je méně než dříve, potřebujeme jasná pravidla hry, která budou stanovena jednak pojišťovnami a také ministerstvem," řekl profesor. Bez jasných pravidel není podle něj možné dobře léčit a není také možné dobře peníze na onkologii rozdělovat.

O tom, zda pacient dostane léčbu nebo ne, nemůže podle onkologů rozhodovat lékař. "To se musí rozhodnout jinde, ať už to bude systémem kvality, nebo že pacienti si budou platit levné léky, takže na drahé léky zbude z pojištění více peněz. To musejí zorganizovat pojišťovny," řekl Vorlíček.

Onkologická společnost požaduje od zdravotních pojišťoven, aby vypracovaly jasná pravidla pro poskytování onkologické péče a komunikovaly se současnými i budoucími pacienty. Lidé mají právo vědět, jakou péči, kolika pacientům, v jakém rozsahu a na jakém pracovišti jsou pojišťovny ochotny platit, shrnul profesor.

Podle nejnovějších dat statistiků pacientů s rakovinou v ČR přibývá, více se jich ale díky moderní a včasné léčbě daří zachránit. V roce 2008 uvádějí statistici 77.541 nových případů zhoubného onemocnění a 27.571 úmrtí. Nejčastějším zhoubným nádorem je rakovina kůže, tlustého střeva a konečníku, plic, u žen prsu a u mužů prostaty. Většina pacientů překročila šedesátku, rakovinu mělo ale také 171 dětí, zemřelo 40.

Rakovinou onemocnělo v daném roce 39.299 mužů a 38.299 žen, to je u mužů nárůst o dvě procenta, u žen o 1,5 procenta. Přepočteno na věkové skupiny výskyt rakoviny u mužů nepatrně poklesl, u žen je stejný. Podle stejného přepočtu úmrtnost klesla, i když celkové počty úmrtí v souvislosti s nárůstem počtu nemocných stouply.

Klíčová slova: reforma zdravotnictví, nákladná léčba

31. 5. 2011 Zpravodajství ČTK


Zpět