NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Konzumace masných výrobků možná zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky břišní

Kdo si dopřává velké množství masných výrobků, zřejmě se vystavuje zvýšenému riziku vzniku rakoviny slinivky břišní. Tvrdí to alespoň výsledky nové studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.


ilustrační obrázek: Serge Bertasius (FreeDigitalPhotos.net)

Výzkum finančně podpořily Švédská nadace pro výzkum rakoviny (Swedish Cancer Foundation) a lékařská univerzita Karolinska Institutet ve švédském hlavním městě Stockholmu. V rámci této studie bylo zjištěno, že na každých 50 g masných výrobků konzumovaných denně – což je ekvivalent jednoho párku či dvou plátků slaniny – je člověk vystaven o 19 % vyššímu riziku vzniku rakoviny slinivky břišní (karcinomu pankreatu) ve srovnání s těmi, kdo maso nejedí.

U lidí, kteří jedí 100 g masných výrobků denně, je riziko vzniku karcinomu pankreatu vyšší o 38 %; ti, kdo si dopřávají každý den 150 g masných výrobků, se vystavují dokonce o 57 % vyššímu riziku vzniku tohoto onemocnění (ve srovnání s lidmi, kteří maso nejedí).

Kdo sní denně 100 g masných výrobků, má o 19 % vyšší riziko vzniku rakoviny slinivky břišní než ten, kdo sní 50 g denně.

U červeného masa byly výsledky studie neprůkazné: riziko vzniku onemocnění bylo zvýšené u mužů, nikoli však u žen. Podle těchto výsledků mají muži, kteří jedí 120 g červeného masa denně, o 29 % vyšší riziko vzniku karcinomu pankreatu než muži, kteří nejedí žádné maso. Možná to je způsobeno tím, že muži zahrnutí do studie měli tendenci jíst více červeného masa než zúčastněné ženy.

Ačkoli 19% nárůst rizika vzniku onemocnění v důsledku konzumace masných výrobků se může zdát vysoký, celkové riziko vzniku karcinomu pankreatu je relativně nízké: například ve Velké Británii je pravděpodobnost výskytu onemocnění 1:77 u mužů a 1:79 u žen.

Daleko rizikovějším faktorem pro vznik tohoto onemocnění je kouření, které zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky břišní o 74 %.

V rámci tohoto výzkumu vědci analyzovali výsledky 11 studií, které zahrnovaly více než 6 000 pacientů s karcinomem pankreatu.

Doc. Susanna Larssonová, autorka studie působící na Karolinska Institutet, konstatovala: „Rakovina slinivky břišní má špatnou prognózu a velká část pacientů na toto onemocnění umírá. Kromě časné diagnostiky je tedy důležité porozumět faktorům, které mohou zvyšovat riziko vzniku tohoto onemocnění.“

„Pokud složení stravy skutečně ovlivňuje vznik karcinomu pankreatu, možná bychom se měli zaměřit na osvětovou kampaň, která by v řadě případů pomohla předejít vzniku tohoto onemocnění,“ dodala ještě doc. Larssonová.

Reference

  1. Larsson, S. C., Wolk, A. (2011). Red and processed meat consumption and risk of pancreatic cancer: meta-analysis of prospective studies British Journal of Cancer DOI: 10.1038/bjc.2011.585

Klíčová slova: masné výrobky, rakovina slinivky břišní, karcinom pankreatu

13. 1. 2012 Tisková zpráva British Journal of Cancer


Zpět