NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Screening rakoviny prsu pomocí ultrazvuku?

Vědci z britské National Physical Laboratory (NPL) a University Hospitals Bristol NHS Foundation Trust úspěšně ukončili první testy nové, možná i spolehlivější metody screeningu rakoviny prsu, a to s využitím ultrazvuku (namísto běžně používaného mamografu). V nejbližší budoucnosti se britští experti pokusí vyvinout ultrazvukové zařízení využitelné v klinické praxi.


Jen ve Velké Británii je pomocí nejmodernějších screeningových metod, které jsou založeny na mamografickém vyšetření, každoročně diagnostikována rakovina prsu zhruba u 46 000 žen (viz Pozn. 1). Ovšem z podezřelých útvarů v prsu, které se objeví na mamografickém snímku, tvoří zhoubné nádory pouze 30 %, což lze odhalit až na základě invazivního bioptického vyšetření, které je nejen nepříjemné pro vyšetřované ženy, ale také představuje značnou finanční zátěž pro zdravotnictví. Ionizující záření vycházející z mamografu rovněž není bez rizika, proto je mamografický screening doporučován pouze rizikovým skupinám žen – například ve Velké Británii ženám ve věku nad 50 let (viz Pozn. 2).

Vědci na celém světě proto usilují o vyvinutí dokonalejších – v ideálním případě neionizujících – metod detekce podezřelých útvarů v prsu. Dokonalejší diagnostika by mnoha ženám ušetřila nepříjemné bioptické vyšetření a také snížila počet falešně pozitivních (viz Pozn. 3) nálezů, které pro takto „diagnostikované“ ženy představují zbytečné psychické trauma.

Ultrazvuk má celou řadu výhod: je bezpečný, levný a s velkou spolehlivostí se využívá při mnoha vyšetřeních (zřejmě nejznámějším je ultrazvukové vyšetření plodu v těhotenství). Bohužel kvalita obrazu zatím není dostatečně vysoká na to, aby se ultrazvuk dal spolehlivě využít v diagnostice nádorových onemocnění.

Problém částečně spočívá v detektorech, které jsou v současné době používány. V různých typech biologické tkáně se ultrazvuk šíří různou rychlostí, což ovlivňuje čas, za který zvukové vlny dorazí do detektoru. Zde může dojít ke zkreslení některých příchozích vln, což se projeví chybami ve výsledném obrazu.

Nová metoda, kterou vědci testovali v této studii, funguje na principu detekce intenzity ultrazvukových vln. Intenzita je konvertována na teplo, které je následně zaznamenáno na tenké membráně pyroelektrického filmu, což generuje napětí, jehož velikost závisí na vzrůstu teploty. Zobrazovací detektory založené na tomto principu by měly být mnohem méně citlivé na efekty způsobené nestejnoměrnou rychlostí ultrazvuku v biologických tkáních.

Počáteční studie proveditelnosti potvrdila tento koncept tím způsobem, že otestovala jednotlivé detektory na záměrně vytvořených artefaktech. Výsledky testu prokázaly, že nové detektory poskytují spolehlivější obraz vnitřní struktury artefaktů než metody používané v současnosti.

Na základě pozitivních výsledků dosavadního výzkumu a prokázaného potenciálu tohoto projektu se výzkumný tým z NPL snaží získat financování pro dokončení započaté práce. Vědci doufají, že se jim podaří sestrojit prototyp přístroje s 20 senzory, který by měl umožnit rychlejší snímání, a následně by chtěli svůj projekt posunout do klinicky využitelné podoby. Po dokončení prototypu se NPL spolu s partnery projektu poohlédne po výrobci, který by dokázal novou technologii komerčně využít.

Dr. Bajram Zeqiri, koordinátor projektu na NPL, konstatoval: „První výsledky našeho výzkumu jsou velmi povzbudivé. Ačkoli jsme teprve na počátku, jsme nadšeni potenciálem tohoto projektu a pokud získáme dostatečné financování, podporu a parntery v oblasti průmyslu, možná se nám podaří vyvinout něco, co by mohlo mít obrovský a velmi pozitivní dopad na diagnostiku nádorových onemocnění na na životy mnoha tisíc žen.“

Reference

Poznámky překladatele

  1. V České republice je s rakovinou prsu každoročně diagnostikováno více než 6000 žen. Bližší informace najdete na webu www.svod.cz.
  2. V České republice má na mamografické vyšetření právo každá žena od 45 let. Vyšetření se provádí jednou za dva roky bezplatně, je hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění. Mimo tento interval může být vyšetření provedeno, nicméně poté si vyšetření žena hradí sama. Toto platí i v případě, že nedosahuje věku 45 let.
  3. Falešně pozitivní výsledek mamografického vyšetření znamená, že je „diagnostikován“ zhoubný nádor, který se v prsu ve skutečnosti nevyskytuje.

Klíčová slova: ultrazvuk, screeningový program, rakovina prsu

6. 3. 2012 Tisková zpráva britské National Physical Laboratory


Zpět