NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Pracovní stres nesouvisí s rizikem vzniku rakoviny, tvrdí autoři evropské studie

Stres, který většina lidí zažívá každodenně v práci, nezvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru. Tvrdí to alespoň autoři souhrnné analýzy, která se zabývala závěry dvanácti dosavadních studií.


Experti z evropského konsorcia IPD-Work analyzovali celkem 12 předchozích studií, které se pokoušely odhalit případnou souvislost mezi pracovním stresem a rizikem vzniku rakoviny.

Nová analýza, která byla právě publikována v odborném časopise BMJ (1), se zabývala údaji o více než 116 000 lidech z různých evropských zemí.

Během průměrných 12 let sledování byla rakovina diagnostikována u 5 % účastníků studie. Výzkumníci však nenašli žádný důkaz o souvislosti mezi intenzitou pracovního stresu a celkovým rizikem vzniku zhoubného nádoru.

Vědci se zaměřili také na riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, plic, prsu a prostaty, a znovu dospěli k závěru, že mezi těmito typy rakoviny a mírou stresu neexistuje žádná souvislost.

Autoři nejnovějšího výzkumu podotkli, že mnohé dřívější závěry o údajné souvislosti mezi stresem a rakovinou mohla být pouze náhodná zjištění, nebo byly tyto studie ovlivněny nepřímými příčinami stresu, jako je například směnný provoz, který mírně zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru.

V závěru studie se uvádí, že omezení pracovního stresu by jistě mnoha lidem zlepšilo kvalitu života, avšak zřejmě by nijak významně neovlivnilo jejich riziko vzniku rakoviny.

Dr Helga Grollová z britské organizace Cancer Research UK vysvětlila: „Tyto poznatky znovu potvrzují, že stres přímo neovlivňuje riziko vzniku zhoubného nádoru. Ačkoli stres může přispívat k některým jiným zdravotním problémům, dodnes nebyl nalezen důkaz, že by stres sám o sobě vyvolával vznik rakoviny.“

„U mnoha lidí však může stres vést k nezdravému životnímu stylu, jako je kouření, přejídání či nadměrné pití – a u těchto faktorů existují jasné důkazy o zvýšení rizika vzniku rakoviny. Nejlepším způsobem, jak snížit své riziko vzniku zhoubného nádoru, je osvojit si zdravý životní styl,“ upozornila dr. Grollová.

Reference

  1. Heikkilä, K., Nyberg, S. T. et al. (2013). Work stress and risk of cancer: meta-analysis of 5700 incident cancer events in 116 000 European men and women BMJ DOI: 10.1136/bmj.f165

Klíčová slova: pracovní stres, riziko vzniku rakoviny, rakovina tlustého střeva, rakovina plic, rakovina prsu, rakovina prostaty

7. 2. 2013 Cancer Research UK


Zpět