NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Protikuřáckou politiku se nedaří prosazovat dostatečně razantně, zdravotně na to doplácejí miliony Evropanů

Ačkoli řada evropských zemí dosáhla jistého pokroku v zavádění některých protikuřáckých opatření (např. zákaz reklamy na tabákové výrobky a upřednostňování nekuřácké politiky), zvláštní vydání odborného časopisu The Lancet (1) poukazuje na to, že evropská protikuřácká politika v mnoha oblastech selhává, a že ve většině evropských zemí není ani zdaleka dodržována Rámcová úmluva o kontrole tabáku (Framework Convention on Tobacco Control, FCTC).


John Britton a Ilze Bogdanovicová z britské Nottinghamské univerzity (University of Nottingham) ve svém článku „Tobacco control efforts in Europe“ (2) upozorňují na to, že řada evropských zemí nedokáže zajišťovat podpůrné služby pro kuřáky, kteří se pokoušejí se svým zlozvykem skoncovat; a i pokud služby jsou poskytovány, využívá jich jen malé procento lidí, kteří se pokoušejí své závislosti zbavit. Například Velká Británie je podle autorů článku „světovým lídrem“ v poskytování vědecky podložených služeb pro odvykání kouření, avšak těchto služeb každoročně využívá méně než 10 % potenciálních klientů.

Odhaduje se, že v Evropě žije na 120 milionů kuřáků (28 % celkové populace) a že každoročně by se dalo zabránit 650 000 případům úmrtí, které s kouřením prokazatelně souvisejí. Chtějí-li evropské země účinně bojovat proti kuřácké epidemii, budou muset vynaložit mnohem větší úsilí než dosud.

Autoři poukazují na řadu možností, jak dosáhnout dalšího zlepšení. Zvláště účinné by podle nich mohlo být širší využití osvětových kampaní v masmédiích, což se ve světě opakovaně ukázalo jako vysoce účinný prostředek v boji proti tabakismu, avšak dosud není dostatečně využíváno v Evropě. Dále je doporučováno zavedení standardizovaných balení cigaret či omezení dostupnosti cigaret pro mládež (zavedením minimálních cen a minimálního počtu cigaret v balíčku). Političtí činitelé by si měli uvědomit i skrytý potenciál nové generace tabákových produktů, jako jsou zejména elektronické cigarety; měli by podporovat programy na odvykání kouření, aby byly dostupné milionům kuřáků, kteří nedokážou přestat sami; je také zapotřebí investovat do nového výzkumu zaměřeného na závislost na tabáku, léčbu a prevenci tabakismu do takové míry, která odpovídá rozsahu problematiky související s kouřením.

Reference

  1. Tobacco Control. The Lancet (2013). Available from: http://www.thelancet.com/themed/tobacco-control
  2. Britton, J., Bogdanovica, I. (2013). Tobacco control efforts in Europe The Lancet DOI: 10.1016/S0140-6736(13)60814-4
  3. Husten, C. G., Deyton, L. R. (2013). Understanding the Tobacco Control Act: efforts by the US Food and Drug Administration to make tobacco-related morbidity and mortality part of the USA's past, not its future The Lancet DOI: 10.1016/S0140-6736(13)60735-7
  4. Mackay, J., Ritthiphakdee, B., Reddy, K. S. (2013). Tobacco control in Asia The Lancet DOI: 10.1016/S0140-6736(13)60854-5

Klíčová slova: Rámcová úmluva o kontrole tabáku, protikuřácká opatření

3. 5. 2013 ecancer.org


Zpět