NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Aktuality a zajímavosti z onkologie

Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line

Archiv

Rok: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007


Budou se nanočástice využívat k časnému odhalení nádorů?
16. 12. 2012 Tisková zpráva Massachusettského technického institutu (MIT) | Další informace...

Nanočástice zesilují „signály“ vysílané zhoubnými nádory, které pak lze mnohem snadněji detekovat v moči. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Nature Biotechnology.

GBD 2010: dosud nejrozsáhlejší studie o globální zátěži nemocemi
13. 12. 2012 ecancer.org | Další informace...

V odborném časopise The Lancet byla právě zveřejněna Global Burden of Disease Study 2010 (GBD 2010) – dosud nejrozsáhlejší systematická studie, která popisuje globální distribuci a příčiny širokého spektra nejčastějších onemocnění, úrazů a rizikových faktorů.

Dědičná genetická vada ovlivňuje přežití pacientek s rakovinou prsu
11. 12. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Nejnovější výzkum ukazuje, že dědičná genetická vada ovlivňuje u některých pacientek s rakovinou prsu jejich šanci na přežití, a navíc zvyšuje riziko, že tyto ženy onemocní rakovinou prsu podruhé. Výsledky výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Journal of Clinical Oncology.

Skotští vědci: kolorektální screening odhaluje nádory v časnějším stadiu a s příznivější prognózou
4. 11. 2012 Tisková zpráva britského National Cancer Research Institute | Další informace...

Při kolorektálním screeningu jsou zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku detekovány v časnějším stadiu, kdy jsou méně agresivní a tedy snadněji léčitelné ve srovnání s těmi, které jsou odhaleny mimo screening. Takové závěry prezentovali skotští vědci na konferenci britského Národního ústavu pro výzkum rakoviny (National Cancer Research Institute, NCRI), která se konala začátkem listopadu v Liverpoolu.

Nejdřív chemoterapie, potom operace? Britové testují nový postup léčby CRC
1. 11. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Někteří pacienti s CRC mohou významně profitovat z šestitýdenní chemoterapie podávané ještě před chirurgickým zákrokem: v důsledku chemoterapeutické léčby dojde k výraznému zmenšení nádoru, což usnadní následnou operaci a potenciálně sníží riziko recidivy. K takovému závěru dospěli britští vědci, kteří výsledky svého výzkumu právě publikovali v odborném časopise Lancet Oncology.

Nový test by mohl zlepšit senzitivitu cervikálního screeningu, domnívají se Švédové
31. 10. 2012 Tisková zpráva Gothenburské univerzity | Další informace...

Rutinní vyšetření stěru z děložního čípku v uplynulých desetiletích výrazně snížilo incidenci (výskyt) karcinomu hrdla děložního ve Švédsku. Navzdory dobře organizovanému švédskému programu cervikálního screeningu však i nadále ve Švédsku každoročně umírá zhruba 250 žen na rakovinu děložního čípku. Výzkumníci ze Sahlgrenska Academy ve švédském Gothenburgu vyvíjejí novou metodiku, jak minimalizovat počet přehlédnutých karcinomů a zajistit ještě spolehlivější diagnostiku.

Pokles incidence CRC v USA zřejmě souvisí s vyšší mírou využívání kolonoskopie v posledních 10 letech
24. 10. 2012 Tisková zpráva Stanford School of Medicine | Další informace...

V USA byl v průběhu posledních 10 let zaznamenán pokles incidence kolorektálního karcinomu (CRC), což lze vysvětlit tím, že jako screeningová metoda je ve Spojených státech nejčastěji využívána kolonoskopie. K takovému závěru dospěli vědci ze School of Medicine při kalifornské Stanford University.

Který pacient s pokročilým CRC bude mít prospěch z léčby Avastinem?
23. 10. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Jak identifikovat pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem (CRC), kteří budou mít prospěch z léčby bevacizumabem (Avastin®)? Možná porovnáním koncentrace specifických proteinů, proti kterým je bevacizumab namířen, tvrdí britští a američtí vědci, jejichž společný článek byl právě publikován v odborném časopise Clinical Cancer Research.

Obezita podporuje růst nádorů, nezávisle na stravě
15. 10. 2012 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Vědci přišli s novým vysvětlením, proč obézní onkologičtí pacienti mají horší prognózu ve srovnání se štíhlými lidmi trpícími rakovinou. Nové zdůvodnění je podloženo údaji, které byly právě publikovány v Cancer Research, oficiálním časopise Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Rakovinu prsu budeme jednou umět diagnostikovat z krve, doufají britští vědci
2. 10. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Jednoduchý krevní test by se jednou mohl stát přesnějším způsobem detekce časných známek rakoviny prsu a nahradit mamografii, která pátrá po podezřelých útvarech v prsu. Na začátku října, tradičního „měsíce prevence rakoviny prsu“ (Breast Cancer Awareness Month), to oznámili britští vědci.

Nová genetická databáze možná přispěje ke kvalitnějšímu výzkumu kolorektálního karcinomu
26. 9. 2012 Tisková zpráva Journal of the National Cancer Institute (JNCI) | Další informace...

V databázi „CRCgene“ jsou shromažďovány všechny genetické asociační studie na téma kolorektálního karcinomu, což by mělo umožnit vědcům přesně interpretovat rizikové faktory pro toto onemocnění a naznačit směry, kudy by se mohl ubírat další výzkum rakoviny tlustého střeva a konečníku. Databázi společně vyvinuli britští a kanadští vědci; jejich článek na toto téma byl právě publikován v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.

Diabetičky v postmenopauze jsou více ohroženy rakovinou prsu
14. 9. 2012 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

Ženám trpícím diabetem mellitem 2. typu hrozí téměř o 30 % vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Takové jsou závěry přehledové studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.

Jak léčit 10 % špatně léčitelných případů rakoviny prsu? Britové to možná právě odhalili
11. 9. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britští vědci odhalili způsob, jakým protein označovaný jako TGFβ podporuje růst zhoubných nádorů prsu: v nádorech s nízkou koncentrací proteinu klaudinu přispívá TGFβ ke zvyšování počtu nádorových kmenových buněk. Týká se to zhruba 10 % všech případů rakoviny prsu.

U mladých žen s vadnými geny BRCA zvyšuje expozice RTG záření riziko vzniku rakoviny prsu
6. 9. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Ženám s vadnými geny BRCA hrozí vyšší rizko vzniku rakoviny prsu, jsou-li v mladém věku (do 30 let) vystaveny RTG záření. K takovému poznatku dospěl tým odborníků z předních evropských pracovišť onkologického výzkumu, jejichž studie byla právě publikována v odborném časopise BMJ.

Léčba rakoviny prsu a srdeční potíže: nejnovější poznatky
1. 9. 2012 ecancer.org | Další informace...

Pacientky s rakovinou prsu, které jsou léčeny antracyklinovými antibiotiky nebo trastuzumabem, mohou srdečními potížemi trpět častěji, než se zdálo z předchozích studií. Výsledky nejnovějšího výzkumu právě publikovali vědci z amerického Group Health Research Institute v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.

Nově vyvíjený lék možná v budoucnu pomůže zlepšit přežití pacientů s mCRC
29. 8. 2012 ecancer.org | Další informace...

Japonští vědci vyvíjejí nový lék, který by v budoucnu mohl představovat naději pro pacienty s metastatickým kolorektálním karcinomem (mCRC), kteří nesnášejí nebo neodpovídají na standardní léčbu. Výsledky výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise The Lancet Oncology [1].

Ženám s nadváhou nebo obezitou hrozí vyšší riziko recidivy nejčastějšího typu rakoviny prsu
27. 8. 2012 Tisková zpráva nakladatelství Wiley | Další informace...

Kila navíc – ať už v oblasti obezity, nebo „jen“ nadváhy – znamenají vyšší riziko recidivy nejčastěji se vyskytujícího typu rakoviny prsu. K takovému závěru dospěli autoři studie, jejíž výsledky byly právě publikovány v odborném časopise Cancer, který vydává Americká onkologická společnost (American Cancer Society).

Američané objevili mechanismus, jakým alkohol zřejmě zvyšuje riziko vzniku rakoviny
22. 8. 2012 Tisková zpráva Americké chemické společnosti | Další informace...

Téměř 30 let poté, co byla objevena souvislost mezi konzumací alkoholu a některými typy zhoubných nádorů, vědci na základě výzkumu prováděného na dobrovolnících objevili první důkaz naznačující mechanismus karcinogenity (rakovinotvornosti) alkoholu.

Vysoká hustota prsní tkáně nezvyšuje riziko úmrtí na rakovinu prsu
20. 8. 2012 Tisková zpráva amerického Národního onkologického ústavu (National Cancer Institute) | Další informace...

Vysoká denzita prsní tkáně (nebo též mamografická denzita) značí zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu; podle výsledků nejnovějšího výzkumu však pacientkám s rakovinou prsu, které mají vysokou mamografickou denzitu, nehrozí zvýšené riziko úmrtí na toto onemocnění. Výsledky výzkumu, který vedla dr. Gretchen L. Gierachová z amerického Národního onkologického ústavu (National Cancer Institute, NCI) a který se uskutečnil ve spolupráci s odborníky z Breast Cancer Surveillance Consortium (BCSC), byly právě publikovány v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.

852 milionů lidí na celém světě užívá tabákové výrobky
17. 8. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Navzdory úsilí mnoha vlád o omezení spotřeby tabáku užívá tabákové výrobky na 852 milionů lidí na celém světě. Takový je závěr amerického výzkumu, který byl právě publikován v odborném časopise The Lancet.

Chemoterapie během těhotenství pravděpodobně nezvyšuje riziko výskytu komplikací u novorozenců
16. 8. 2012 ecancer.org | Další informace...

Pacientky s rakovinou prsu, které v průběhu těhotenství podstoupí chemoterapii, se nemusí obávat, že tato drastická léčba se negativně podepíše na zdraví jejich novorozených dětí. K takovému závěru alespoň dospěli autoři článku, který byl právě publikován v odborném časopise The Lancet Oncology.

Kouření výrazně zvyšuje riziko některých typů leukémie
10. 8. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Kuřačky mají výrazně vyšší riziko vzniku některých zhoubných nádorů krve, imunitního systému a kostní dřeně. K takovému závěru dospěli autoři článku, který byl právě publikován v odborném časopise British Journal of Cancer.

Fenethyl-isothiokyanát má u myší chemopreventivní účinky, tvrdí Američané
2. 8. 2012 Tisková zpráva Journal of the National Cancer Institute (JNCI) | Další informace...

Fenethyl-isothiokyanát (PEITC) – přírodní látka vyskytující se v některých rostlinách – brzdí u myší proces, který u člověka zhruba odpovídá progresi karcinomu prsu. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.

HPV test dokáže předpovědět riziko vzniku karcinomu děložního hrdla až na 18 let dopředu, tvrdí Američané
30. 7. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Test na přítomnost HPV provedený na vzorku, který je ženám rutinně odebírán při stěru z děložního čípku, by mohl pomoci lékařům předpovědět, u které ženy se později objeví známky časného karcinomu děložního hrdla – a to až na 18 let dopředu, tvrdí vědci z Americké společnosti pro klinickou patologii (American Society for Clinical Pathology, ASCP).

Solária prokazatelně způsobují nejagresivnější typ rakoviny kůže
24. 7. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Solária každoročně způsobují více než 5 % případů nejvážnějšího typu rakoviny kůže v Evropě, zní nemilosrdný závěr francouzsko-italské studie.

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku jsou geneticky totožné
18. 7. 2012 Tisková zpráva TCGA | Další informace...

Zhoubné nádory tlustého střeva jsou z genetického hlediska neodlišitelné od zhoubných nádorů konečníku. Na základě důkladné analýzy genomu k tomuto závěru dospělo výzkumné konsorcium TCGA Research Network; výsledky výzkumu byly právě publikovány v prestižním odborném časopise Nature.

Molekulární „nálepka“ na úseku DNA signalizuje riziko vzniku metastáz rakoviny prsu
11. 7. 2012 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

Metylové skupiny vyskytující se na genu souvisejícím s rakovinou prsu zřejmě značí zvýšené riziko vzniku metastáz. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer.

Experimentální lék funguje jako „hlavní vypínač“ a je novou nadějí pro léčbu více typů rakoviny
10. 7. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britští vědci testují unikátní protinádorový lék, který by mohl být účinný proti více typům rakoviny. Výsledky jejich výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Clinical Cancer Research.

Mírná fyzická zátěž možná snižuje riziko vzniku rakoviny prsu
25. 6. 2012 ecancer.org | Další informace...

Podle nově zveřejněné studie tělesná činnost – ať už mírná nebo náročnější, před menopauzou nebo po ní – může snižovat riziko vzniku rakoviny prsu. Naopak značný přírůstek na váze představuje zvýšené riziko.

Vědci vypátrali příčinu rezistence rakoviny tlustého střeva vůči cílené léčbě
13. 6. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Mutace v genu označovaném jako KRAS způsobují, že buňky zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku získají rezistenci vůči novým cíleným onkologickým lékům. Takové jsou závěry nejnovějšího výzkumu.

Vědci identifikovali buňky děložního hrdla nejvíce náchylné k HPV infekci
11. 6. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Jen některé typy buněk děložního čípku jsou náchylné k infekci lidským papilomavirem (HPV), která později vede ke vzniku karcinomu děložního hrdla. Takové jsou závěry nejnovějšího výzkumu, které byly právě publikovány v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Do roku 2030 vzroste výskyt nádorových onemocnění o 75 %, očekávají vědci
1. 6. 2012 ecancer.org | Další informace...

Onkologická zátěž světové populace vzroste do roku 2030 o více než 75 %. Tvrdí to alespoň autoři článku, který byl právě publikován v odborném časopise The Lancet Oncology.

Častější výskyt kolorektálního karcinomu u mužů je dán geneticky
27. 5. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britští vědci prokázali, že jeden z pohlavních chromozomů se podílí na vzniku zhoubného onemocnění, které může postihovat obě pohlaví. Tento poznatek možná pomůže objasnit, proč se u mužů vyskytuje rakovina tlustého střeva a konečníku častěji než u žen. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Nature Genetics.

Tělesná aktivita snižuje úmrtnost na rakovinu prsu a tlustého střeva
9. 5. 2012 ecancer.org | Další informace...

Tělesná aktivita prokazatelně snižuje úmrtnost na zhoubné nádory prsu a tlustého střeva, zatímco u ostatních typů rakoviny zatím nebyl shromážděn dostatek důkazů, které by tuto souvislost potvrdily. Takový je závěr studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.

Jak by mohla v budoucnu vypadat personalizovaná léčba rakoviny prsu?
18. 4. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Vědci z britské neziskové organizace Cancer Research UK ve spolupráci se svými zahraničními kolegy publikovali v prestižním odborném časopise Nature výsledky rozsáhlé studie, která by mohla v budoucnu vnést dramatické změny do diagnostiky a léčby rakoviny prsu: onemocnění bylo překlasifikováno do 10 zcela nových kategorií, které se zakládají na tzv. „genetickém otisku“ (genetic fingerprint) nádoru.

Časté rentgenování zubů souvisí se vznikem mozkového nádoru
10. 4. 2012 ecancer.org | Další informace...

Kdo si nechává příliš často zhotovovat rentgenové snímky zubů, tomu hrozí vyšší riziko vzniku nejčastěji diagnostikovaného primárního mozkového nádoru v USA.

Američané zkoušejí nový typ neinvazivního testu na přítomnost kolorektálního karcinomu
3. 4. 2012 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Nový test je založen na detekci methylace určitých genů, což je považováno za marker přítomnosti kolorektálního karcinomu. Jedinou proměnnou, která ovlivňovala výsledky testu, je věk – nikoli užívané léky, životní styl a další proměnné, které často ovlivňují výsledky klasického testu okultního krvácení do stolice (TOKS).

Dlouhodobá hormonální terapie estrogenem zvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu
1. 4. 2012 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Nová studie amerických vědců potvrdila souvislost mezi dlouhodobou hormonální terapií (ať už kombinovanou estrogenovou a progesteronovou nebo výlučně estrogenovou) a zvýšeným rizikem vzniku karcinomu prsu.

Lék proti cukrovce znásobuje účinnost léku proti rakovině kůže
31. 3. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Kombinací bevacizumabu (Avastin®), který se nyní zkouší jako experimentální lék proti melanomu, a metforminu (lék běžně užívaný při léčbě diabetu) se téměř zdvojnásobuje schopnost bevacizumabu zpomalit růst melanomu. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Cancer Discovery [1].

Protinádorová léčba šitá na míru
28. 3. 2012 ecancer.org | Další informace...

V prestižním časopise Nature byly právě publikovány závěry dvou studií, které by mohly odstartovat novou éru ve vývoji personalizované protinádorové léčby.

Vodní dýmka je stejně nebezpečná jako cigarety
14. 3. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Mnoho lidí se mylně domnívá, že vodní dýmky – se svou exotickou vůní a atraktivním vzhledem – jsou bezpečnější než cigarety. Vyplynulo to z průzkumu britské neziskové organizace British Heart Foundation (BHF).

Screening rakoviny prsu pomocí ultrazvuku?
6. 3. 2012 Tisková zpráva britské National Physical Laboratory | Další informace...

Vědci z britské National Physical Laboratory (NPL) a University Hospitals Bristol NHS Foundation Trust úspěšně ukončili první testy nové, možná i spolehlivější metody screeningu rakoviny prsu, a to s využitím ultrazvuku (namísto běžně používaného mamografu). V nejbližší budoucnosti se britští experti pokusí vyvinout ultrazvukové zařízení využitelné v klinické praxi.

Může užívání vitamínu A snížit riziko vzniku melanomu?
1. 3. 2012 ecancer.org | Další informace...

Užívání potravinových doplňků s obsahem vitamínu A možná snižuje riziko vzniku melanomu, tvrdí autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of Investigative Dermatology. Nejnovější výzkum naznačuje, že vitaminové doplňky s obsahem retinolu (což je jedna z forem vitamínu A) by mohly fungovat jako chemoprotektiva proti tomuto nebezpečnému nádoru.

Dobrá zpráva: úmrtnost na nádorová onemocnění v EU klesá
29. 2. 2012 ecancer.org | Další informace...

Podle nově publikovaných odhadů zemře v roce 2012 v Evropské unii (EU) na rakovinu téměř 1,3 mil. lidí: 717 398 mužů a 565 703 žen. Ačkoli absolutní čísla se zvýšila, relativní podíl lidí, kteří umírají na nádorová onemocnění (tzn. věkově standardizovaná míra na 100 000 obyvatel), i nadále klesá.

Vědci poodhalili princip metastázování inflamatorního karcinomu prsu
13. 2. 2012 ecancer.org | Další informace...

Inflamatorní karcinom prsu (iKP) je velmi rychle progredující nádor s vysokou pravděpodobností časného metastatického rozsevu a se špatnou prognózou. Snadno se šíří lymfatickými a krevními cévami, výsledné metastázy mohou vést k multiorgánovému selhání. V odborném časopise Cell Communication and Signalling byly právě publikovány výsledky nového výzkumu, které demonstrují, jak buňky iKP využívají IL-8 (který je vylučován monocyty v rámci protizánětlivé reakce) ke zvýšení exprese fibronektinu.

Tři „cílené“ protinádorové léky mají zvýšené riziko fatálních vedlejších účinků
7. 2. 2012 ecancer.org | Další informace...

Léčba prostřednictvím tří relativně nových „cílených“ protinádorových léků s sebou nese mírně zvýšené riziko fatálních vedlejších účinků, tvrdí vědci z Dana-Farber Cancer Institute v americkém Bostonu. Riziko je prý sice nízké, ale měli by s ním počítat jak lékaři, tak pacienti.

Konzumace masných výrobků možná zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky břišní
13. 1. 2012 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

Kdo si dopřává velké množství masných výrobků, zřejmě se vystavuje zvýšenému riziku vzniku rakoviny slinivky břišní. Tvrdí to alespoň výsledky nové studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.

Kyselina litocholová selektivně zabíjí rakovinné buňky, tvrdí kanadští vědci
5. 1. 2012 ecancer.org | Další informace...

Kyselina litocholová (LCA), která je přirozenou cestou produkována v játrech během trávicího procesu, byla zřejmě až dosud silně podceňována. V odborném časopise Oncotarget byly právě publikovány závěry studie, která ukazuje, že LCA umí zneškodnit některé typy rakovinných buněk, které se vyskytují například v některých nádorech mozku a v některých nádorech prsu.


Zpět