NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Aktuality a zajímavosti z onkologie

Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line

Archiv

Rok: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007


Znepokojivý trend: celosvětový výskyt rakoviny prsu stále roste
12. 12. 2013 Tisková zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) | Další informace...

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) – specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO) – dnes zveřejnila nejnovější údaje o celosvětové incidenci, mortalitě a prevalenci zhoubných nádorů.

Rakovina stála země EU v roce 2009 přes tři biliony korun, uvedli vědci
14. 10. 2013 iDNES.cz | Další informace...

Rakovina stála v roce 2009 členské země Evropské unie 126 miliard eur, tedy 3,22 bilionu korun. Uvedli to výzkumníci z Oxfordu v článku, který zveřejnil britský odborný časopis The Lancet. Většinu částky přitom připisují ztrátám mimo oblast zdravotnictví.

Vyšší hladina pohlavních hormonů u premenopauzálních žen znamená zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu
24. 7. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Vědci pracující pro britskou organizaci Cancer Research UK odhalili souvislost mezi vyšší hladinou pohlavních hormonů a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu u premenopauzálních žen. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise The Lancet Oncology.

U koho byl diagnostikován CRC, ten má zvýšené riziko vzniku dalšího zhoubného nádoru
15. 7. 2013 Tisková zpráva nakladatelství Wiley | Další informace...

Pacienti s anamnézou kolorektálního karcinomu (CRC) mají zvýšené riziko vzniku dalších zhoubných nádorů, zvláště pak dalšího CRC a zhoubných nádorů tenkého střeva. K takovému závěru dospěli autoři nejnovější studie publikované v odborném časopise Cancer, který vydává Americká onkologická společnost (American Cancer Society, ACS). Toto zjištění může napomoci vzniku screeningových doporučení pro pacienty s anamnézou CRC.

Slibné výsledky klinické studie nového léku: účinnější léčba rakoviny prsu?
9. 7. 2013 Tisková zpráva Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research | Další informace...

Vědci z australského Melbourne zjistili, že jisté protinádorové léky, které jsou v současnosti testovány v souvislosti s léčbou některých typů leukémie, by mohly přinést novou naději na léčbu nejčastěji se vyskytujícího typu karcinomu prsu.

Ženy pracující dlouhodobě ve směnném provozu mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu
8. 7. 2013 ecancer.org | Další informace...

Dlouhodobá práce na směny je spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu. K takovému poznatku dospěli autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise Occupational & Environmental Medicine.

Nová studie znovu potvrdila účinnost očkování proti HPV: výskyt nebezpečného viru je u proočkované populace výrazně nižší
19. 6. 2013 Tisková zpráva Centers for Disease Control and Prevention (CDC) | Další informace...

Nová studie potvrdila významné snížení výskytu HPV u dívek v USA, které byly proti tomuto nebezpečnému viru očkovány. Studie byla publikována v červnovém čísle odborného časopisu The Journal of Infectious Diseases. Její autoři dospěli k závěru, že od roku 2006, kdy byla HPV vakcína v USA zavedena, se prevalence těch typů HPV, proti kterým je vakcína zaměřena, u dívek ve věkové skupině 14–19 let snížila o 56 %.

U žen s vyšším rizikem rakoviny prsu se mamografie vyplatí již v mladším věku, tvrdí Britové
17. 6. 2013 Tisková zpráva Manchesterské univerzity | Další informace...

V odborném časopise Familial Cancer byla nedávno publikována britská studie (1), podle níž ženy se zvýšeným rizikem rakoviny prsu (tedy s výskytem tohoto onemocnění v rodině) mají vyšší šanci na časnější diagnózu zhoubného nádoru, podstoupí-li mamografické vyšetření ještě před 40. rokem věku. Časnější diagnóza přitom téměř vždy znamená snazší a většinou i úspěšnější léčbu, než když je zhoubný nádor diagnostikován v pokročilém stadiu onemocnění.

miRNA řídí boj imunitního systému proti rakovině prsu
5. 5. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Boj imunitního systému lidského organismu proti rakovině prsu je do značné míry řízen maličkými signálními molekulami, které jsou označovány jako miRNA (zkratka z anglického micro-RNA). K takovému závěru dospěli autoři mezinárodní studie, která byla právě publikována v odborném časopise Nature [1].

Ženy-kuřačky mají vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva v porovnání s muži
30. 4. 2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, přičemž ženy-kuřačky mají ještě vyšší riziko než muži-kuřáci. K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla právě publikována v Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, oficiálním časopise Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Tamoxifen a jeho analoga snižují incidenci karcinomu prsu u nejrizikovějších žen více než o třetinu
30. 4. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Tamoxifen a tři jemu podobné léky snižují incidenci karcinomu prsu u žen se zvýšeným rizikem vzniku tohoto onemocnění o 38 %. K takovému závěru došli autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise The Lancet [1].

Z mamogramu lze vyčíst, zda tamoxifen jako léčba skutečně zabírá
23. 4. 2013 Tisková zpráva Karolinska Institutet | Další informace...

Vědci ze švédského Karolinska Institutet vyvinuli novou metodu pro posuzování účinku tamoxifenu – běžně užívaného léku, jehož účelem je zabránit recidivě (návratu) rakoviny prsu. Princip metody spočívá v monitorování změn v podílu husté prsní tkáně (na mamogramu se zobrazuje bílou barvou) v průběhu léčby. Dojde-li během léčby tamoxifenem k výraznému poklesu denzity prsní tkáně, pacientka má zhruba o 50 % nižší riziko úmrtí na rakovinu prsu. Nová metoda by měla lékařům pomoci posoudit, zda u pacientky tamoxifen skutečně zabírá již v rané fázi léčby.

Nově odhalený podtyp CRC je agresivní a neodpovídá na léčbu cetuximabem
14. 4. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britsko-nizozemský výzkumný tým objevil nový podtyp kolorektálního karcinomu (CRC), který má horší prognózu než ostatní typy CRC a je rezistentní vůči cetuximabu. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Nature Medicine [1].

Test založený na detekci DNA je přesnější než opakovaný stěr z čípku
27. 3. 2013 Tisková zpráva Cochrane Library | Další informace...

Má-li žena potenciálně abnormální výsledky cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla, je vhodné provést dodatečný HPV test, který spolehlivěji odhalí zvýšené riziko vzniku prekancerózy, neboli předrakovinných změn (ve srovnání s opakovaným stěrem). Uvádějí to autoři nejnovější systematické přehledové studie, která byla právě publikována v Cochrane Database of Systematic Reviews.

Rodinná anamnéza CRC souvisí s vyšší šanci pacientů na přežití, zjistili britští vědci
20. 3. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Nová britská studie odhalila souvislost mezi rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu a vyšší šancí pacientů na přežití. Výsledky byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer.

Nová naděje v léčbě triple-negativního karcinomu prsu
20. 3. 2013 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

U pacientek s triple-negativním karcinomem prsu je vyšší pravděpodobnost, že v jejich nádoru bude vysoká koncentrace biomarkeru MET – a právě ten by se mohl stát novým terčem cílené léčby. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer.

Riziko vzniku srdečního onemocnění v důsledku radioterapie je menší, než se až dosud předpokládalo
13. 3. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Tým evropských vědců vyčíslil, do jaké míry radioterapeutická léčba rakoviny prsu zvyšuje riziko vzniku srdečního onemocnění. Výsledky studie byly právě publikovány v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Volná nádorová DNA jako biomarker pro vyhodnocení odpovědi na léčbu u pacientek s karcinomem prsu?
13. 3. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Volná nádorová DNA, která cirkuluje v krevním řečisti, se možná jednou bude dát využít jako biomarker pro vyhodnocení odpovědi na léčbu u pacientek s karcinomem prsu. K takovému závěru dospěli britští vědci, jejichž výzkum byl právě publikován v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Nová studie znovu upozorňuje na rizika konzumace masných výrobků
7. 3. 2013 Tisková zpráva WCRF | Další informace...

Milovníci masných výrobků mají vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny i předčasného úmrtí. Takové jsou závěry nejnovějšího výzkumu, který je součástí rozsáhlé studie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition).

Viscerální tuk má příčinnou souvislost s rakovinou tlustého střeva
6. 3. 2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Viscerální tuk, neboli tuk uložený hluboko v břišní dutině, přímo souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva. Takový závěr vyvodil z pokusů na myších tým amerických vědců; výsledky studie byly právě zveřejněny v odborném časopise Cancer Prevention Research [1].

Kouření cigaret zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu
28. 2. 2013 Tisková zpráva Americké onkologické společnosti (ACS) | Další informace...

Výsledky nové studie Americké onkologické společnosti (American Cancer Society, ACS) podpořily hypotézu, že kouření souvisí se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu – zvláště pak u žen, které začnou kouřit před prvním porodem. Studie byla právě publikována v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute [1] a její výsledky naznačují, že kouření by mohlo sehrávat roli při samotném vzniku rakoviny prsu.

Některé nádory tlustého střeva a konečníku nereagují na léčbu. Může za to chromozomální nestabilita
27. 2. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Buňky nádorů tlustého střeva, kterým chybí jeden ze tří genů, dokážou řádně zamíchat svou „genetickou výbavou“ – přesněji řečeno chromozomy, které obsahují genetickou informaci zakódovanou v buňkách. Již dříve bylo prokázáno, že na základě takových genetických změn se mohou nádory stát rezistentnějšími (odolnějšími) vůči léčbě.

Herceptin možná jednou bude nasazován u většího procenta pacientek než dosud, tvrdí Američané
26. 2. 2013 Cancer Research UK | Další informace...

Herceptin možná účinkuje proti více typům rakoviny prsu, než se dosud předpokládalo. Uvádějí to vědci z americké Michiganské univerzity (University of Michigan) ve svém nejnovějším výzkumu, který byl právě publikován v odborném časopise Cancer Research.

Obezita a nedostatek tělesné činnosti zvyšují riziko vzniku jistého molekulárního podtypu CRC
26. 2. 2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) souvisí s vyšším rizikem kolorektálního karcinomu s jistou molekulární charakteristikou; naopak tělesná aktivita snižuje riziko vzniku tohoto typu karcinomu. Závěry nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v Cancer Research, oficiálním časopise Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Proč někteří pacienti s CRC neodpovídají na cílenou léčbu? Vědci hledají odpověď v genu HER2
20. 2. 2013 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

Tým švýcarských a italských vědců přišel na to, proč někteří pacienti s rakovinou tlustého střeva a konečníku neodpovídají na některé cílené léky. Je to zřejmě způsobeno velkým množstvím kopií genu HER2, který je obvykle dáván do souvislosti s rakovinou prsu. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer (1).

Britové doporučují CT kolonografii jako alternativní vyšetřovací metodu k tradiční kolonoskopii
14. 2. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Vyšetření pomocí počítačové tomografie, někdy označované jako „virtuální kolonoskopie“ nebo „CT kolonografie (CTC)“, je účinnější než irigografie (rentgenové vyšetření tlustého střeva s využitím barya jako kontrastní látky). Podle britských vědců by měla být virtuální kolonoskopie zvažována jako alternativní vyšetřovací metoda u pacientů, u nichž existuje podezření na rakovinu tlustého střeva a z nějakého důvodu nelze provést tradiční kolonoskopii (ta však i nadále zůstává nejúčinnější metodou prevence kolorektálního karcinomu). Dvě studie na toto téma byly právě publikovány v odborném časopise The Lancet.

Na vzniku karcinomu prsu se významně podílí enzym APOBEC3B
8. 2. 2013 Cancer Research UK | Další informace...

Genetické vady, které způsobují většinu typů rakoviny prsu, zřejmě vznikají působením hyperaktivního enzymu označovaného jako APOBEC3B. K takovému závěru dospěli vědci z americké University of Minnesota, jejichž článek byl právě publikován v odborném časopise Nature (1).

Pracovní stres nesouvisí s rizikem vzniku rakoviny, tvrdí autoři evropské studie
7. 2. 2013 Cancer Research UK | Další informace...

Stres, který většina lidí zažívá každodenně v práci, nezvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru. Tvrdí to alespoň autoři souhrnné analýzy, která se zabývala závěry dvanácti dosavadních studií.

Vyoperovat jen nádor, nebo odstranit celý prs? Američané došli k povzbudivému závěru
28. 1. 2013 Tisková zpráva časopisu Cancer | Další informace...

Nová analýza ukázala, že pacientky s časným stadiem rakoviny prsu, které podstoupí lumpektomii (chirurgické vynětí nádoru z prsu) a následné ozařování, mají lepší šanci na přežití, než kdyby jim byla provedena mastektomie (odoperování celého prsu). Výsledky výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Cancer, který vydává Americká onkologická společnost (American Cancer Society, ACS). Záchovná operace prsu je podle tohoto výzkumu bezpečná i u pacientek s agresivní formou rakoviny, je-li onemocnění odhaleno včas.

Riziko vzniku rakoviny kůže je u návštěvníků solárií ještě vyšší, než se předpokládalo
17. 1. 2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Riziko vzniku rakoviny kůže v důsledku návštěv solária je více než dvakrát vyšší ve srovnání s rizikem, kterému by byl člověk vystaven, kdyby trávil stejnou dobu ve Středomoří na poledním slunci. K takovému závěru dospěli autoři studie, jejíž výsledky byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Dermatology.

Vyšetření stěru z děložního čípku: možné využití při detekci rakoviny vaječníků a dělohy?
10. 1. 2013 Cancer Research UK | Další informace...

Výsledky předběžné americké studie naznačují, že DNA přítomná ve vzorcích odebraných při rutinním stěru z děložního čípku by se možná dala využít při detekci zhoubných nádorů vaječníků a děložní sliznice.

Američané budou usilovat o zvýšení proočkovanosti populace proti HPV
7. 1. 2013 Tisková zpráva Journal of the National Cancer Institute (JNCI) | Další informace...

Ačkoli v USA je v posledních letech pozorován celkový pokles úmrtnosti na nádorová onemocnění, roste incidence nádorů souvisejících s infekcí lidským papilomavirem (HPV); proto je zapotřebí zvýšit proočkovanost americké populace vakcínou proti HPV, má-li se do budoucna zabránit častějšímu výskytu těchto nádorů. K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.


Zpět