NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Britští vědci objevili geny zvyšující riziko rakoviny varlat

Výzkumníci z britského Ústavu pro výzkum rakoviny (Institute of Cancer Research, ICR) identifikovali první dědičné rizikové faktory pro rakovinu varlat - onemocnění, které jen ve Velké Británii každoročně postihuje zhruba 2 100 mužů.


Vědci srovnali genetickou výbavu 730 pacientů s rakovinou varlat s genetickou výbavou zdravých mužů. Zjistili přitom, že velká část mužů s rakovinou varlat měla zvláštní genetické odchylky na chromozomech 5, 6 a 12, které se u zdravých mužů nevyskytovaly. Nejsilnější z těchto tří genetických faktorů zvyšuje u muže riziko vzniku rakoviny varlat dvakrát až třikrát. Jedinci, kteří zdědí všechny tři varianty těchto genetických odchylek, mají dokonce až čtyřikrát vyšší riziko

Britští vědci zveřejnili výsledky svého výzkumu v odborném časopise Nature Genetics, kde zároveň uvažovali o možnosti zavedení screeningového testu, který by dokázal v populaci identifikovat muže s vyšším rizikem rakoviny varlat.

Celou studii řídila dr. Elizabeth Rapleyová, která se řadí k předním výzkumníkům na ICR. Dr. Rapleyová k výsledkům studie poznamenala: "Už delší dobu je známo, že větší riziko rakoviny varlat hrozí mužům, jejichž otcové, bratři nebo synové prodělali toto onemocnění. Tuto dědičnou vazbu jsme se v našem výzkumu pokoušeli najít. Identifikovali jsme již tři genetické faktory, které zřejmě souvisejí s vyšším rizikem rakoviny varlat. Domníváme se ale, že to není všechno a snažíme se najít i zbytek této genetické informace.

Profesor Mike Stratton, který působí zároveň v britském Wellcome Trust Sanger Institute a ICR, poznamenal, že rizika představovaná těmito genetickými odchylkami se do jisté míry sčítají. "Zkombinujeme-li tato genetická rizika s dalšími známými rizikovými faktory, budeme v budoucnu schopni předpovědět, kteří muži mají vysoké riziko vzniku rakoviny varlat - a to zvláště v těch rodinách, kde byl již někdo tímto onemocněním postižen. Budeme tak moci onemocnění dříve odhalit nebo mu i zabránit," dodal prof. Stratton.

Studii finančně podpořila Everyman Campaign (kampaň britského ICR pro šíření informací o rakovině varlat a prostaty) a také Cancer Research UK a Wellcome Trust.

Výzkumníci doufají, že tento objev přispěje k objasnění vzniku rakoviny varlat, neboť všechny tři odhalené genetické odchylky se vyskytují nedaleko genů, které se účastní na biochemických pochodech nezbytných k přežití a vývoji buněk, ze kterých se později vyvíjí sperma. Dr. Rapleyová doplnila, že její výzkumný tým se snaží detailněji porozumět biologii nádorů varlat, což pak v budoucnu povede ke zdokonalení léčebných možností. Připomněla také, že výzkumníci ICR stále pátrají po dalších geneticky podmíněných rizikových faktorech, a že pro svůj výzkum hledají až 3 000 mužů, kteří se s tímto onemocněním setkali. "Jsme vděčni všem mužům, kteří se naší studie již zúčastnili, a rádi bychom vyzvali kohokoli dalšího, kdo měl rakovinu varlat, aby nás kontaktoval - i když se třeba léčil již před 20 lety," uvedla dr. Rapleyová. "Noví dobrovolníci nám možná pomohou dále zdokonalovat léčebné i diagnostické postupy, které významně ovlivní životy pacientů v budoucnu."

Ed Yong z britské organizace Cancer Research UK konstatoval: "Ačkoli z rakoviny varlat se dnes úspěšně vyléčí více než 95 % mužů, je důležité nalézt geny, které zvyšují riziko tohoto onemocnění. Vyzbrojeni tímto poznatkem budeme možná najdeme nové možnosti prevence, diagnostiky a léčby rakoviny varlat u nejrizikovějších mužů - tzn. u věkové skupiny pod 50 let."

References

Rapley, E., Turnbull, C., Al Olama, A., Dermitzakis, E., Linger, R., Huddart, R., Renwick, A., Hughes, D., Hines, S., Seal, S., Morrison, J., Nsengimana, J., Deloukas, P., Rahman, N., Bishop, D., Easton, D., & Stratton, M. (2009). A genome-wide association study of testicular germ cell tumor Nature Genetics DOI: 10.1038/ng.394

31. 5. 2009 Cancer Research UK


Zpět