Aktuality
14. 10. 2019 Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v onkologické péči v ČR? I když Česká onkologická společnost ČLS JEP program přijala již v roce 2003, aktivní přístup vlády stále chybí.
23. 9. 2019 Povědomí o urologických potížích je v Evropě i nadále znepokojivě nízké
Muži starší 50 let mají znepokojivě nízké povědomí o zdravotních potížích souvisejících s prostatou. Ukázaly to výsledky nového mezinárodního průzkumu [1], který si nechala vypracovat Evropská urologická asociace (EAU). Zvětšená prostata – a obtíže z toho vyplývající – se přitom vyskytuje u 40 % mužů 60letých a starších.
9. 9. 2019 Tomosyntéza prsu nebo digitální mamografie? Obě metody mají v zásadě stejné výsledky
Tomosyntéza prsu se významně neliší od klasické digitální mamografie, bereme-li v úvahu výsledky obou metod jakožto screeningového nástroje pro detekci karcinomu prsu v rámci populačního screeningového programu. Výsledky nejnovější norské studie byly publikovány letos v červnu v odborném časopise The Lancet Oncology [1].
Informační zázemí NOP ČR
Tato sekce portálu NOP On-line si klade za cíl prezentovat přehled významných registračních, výzkumných a grantových projektů týkajících se české onkologie. Prezentovány mohou být celostátní projekty a programy, lékové registry i výzkumné projekty jednotlivých center. O rozsahu prezentace a jejím zaměření rozhodují řešitelé projektu. Cílem této aktivity je komplexní komunikace datových výsledků onkologického a epidemiologického výzkumu v ČR.
Projekty onkologického výzkumu je možno rozdělit na několik typů:
- Projekty informační základny NOP
- Lékové registry ČOS ČLS JEP
- Projekty hodnocení zdravotnických technologií a ekonomických nákladů
- Programy onkologické prevence
- Ostatní výzkumné projekty a programy
Prezentujte zde svůj projekt!
Na adresu napište výzvu k iniciaci prezentace Vašeho projektu. Prezentovat lze projekty zcela nové (s případnou výzvou ke spolupráci) anebo i projekty běžící, či nedávno ukončené. Přihláška by měla zahrnovat následující položky:
- Autor / autoři nebo hlavní koordinátor projektu, případně odborní garanti
- Název projektu, případně zkrácený název nebo prezentační název
- Cíle projektu a velmi stručná anotace
- Kde se projekt řeší nebo bude řešit
- Zapojené nemocnice nebo instituce, případná výzva ke spolupráci dalším centrům
- Hlavní sledované parametry
- Výstupy projektu (jsou-li) nebo odkaz na samostatnou prezentaci projektu