NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Klinické registry zrají jako víno - jen je využít

Už téměř deset let česká onkologie buduje databáze monitorující použití nových nákladných léčiv z kategorie tzv. biologické léčby. Spravuje je Institut biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity. Nyní tyto klinické registry obsahují už více než osm tisíc dvě stě záznamů a bez nadsázky se dá říci, že zrají jako víno. Rezerva však zůstává ve využití tohoto unikátního zdroje informací. O významu takového sběru dat z reálné klinické praxe MT hovořila s prof. MUDr. Rostislavem Vyzulou, CSc., přednostou Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.


Do jaké míry podle vás koreluje počet záznamů v lékových registrech a počet skutečně léčených pacientů?

Z více než devadesáti procent, což je velmi slušné. Například u renálního karcinomu máme takto podchyceného skoro každého léčeného nemocného. Řekl bych, že už jsme se přiblížili k tomu, co je na bázi dobrovolného hlášení možné - těch několik procent, co nám chybí, by už muselo být vázáno na úhradu pojišťoven. Podání, které by nebylo v registru, by prostě nebylo uhrazeno. Já osobně bych to uvítal.

V těchto dnech vede onkologická společnost poměrně složitá a nepřehledná jednání s plátci o úhradě těchto nákladných léků. Nemohly by právě klinické registry být nástrojem k usnadnění tohoto dohadování?

To jistě mohly a také se je tak snažíme využívat. Dosud pojišťovny tato data nechtěly, nyní se domlouváme, že by je měly jako jeden ze zdrojů pro své rozhodování v této oblasti, například vedle evidence nákladných pojištěnců. Podle mě pro ně mohou být nesmírně cenné. Navíc všechny informace z registrů dostáváme téměř v reálném čase. Můžeme pracovat s měsíc starými daty. Kde jinde to je k dispozici? Jiné databáze mají setrvačnost i několik let. Plátci tak mohou získat informaci o rozložení zátěže nákladné onkologické léčby mezi VZP a jiné pojišťovny. Z registrů vidí, jaký má konkrétní přípravek reálný medián i průměr podání. Z toho se dá spočítat dopředu, jaké náklady na takovou léčbu budou. Uvidíme tedy, o jakém balíku peněz se vlastně bavíme - tato představa je někdy velmi vágní.

Celý rozhovor na webu Medical Tribune

Klíčová slova: klinické registry, biologická léčba

13. 9. 2010 Medical Tribune 19/2010


Zpět