NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Kyselina litocholová selektivně zabíjí rakovinné buňky, tvrdí kanadští vědci

Kyselina litocholová (LCA), která je přirozenou cestou produkována v játrech během trávicího procesu, byla zřejmě až dosud silně podceňována. V odborném časopise Oncotarget byly právě publikovány závěry studie, která ukazuje, že LCA umí zneškodnit některé typy rakovinných buněk, které se vyskytují například v některých nádorech mozku a v některých nádorech prsu.


Kanadský výzkumný tým řídili odborníci z Concordia University, kteří spolupracovali s montrealskou McGill University a Jewish General Hospital's Lady Davis Institute a také se Saskatchewanskou univerzitou (University of Saskatchewan).

Tento výzkumný tým již dříve prokázal, že LCA prodlužuje život kvasinkám. Tentokrát vědci dospěli k závěru, že LCA velmi selektivně zabíjí rakovinné buňky, zatímco normální buňky nijak nepoškozuje. To by mohlo představovat obrovskou výhodu ve srovnání s chemoterapií, která kromě rakovinných buněk zabíjí i ty zdravé.

„LCA nejenže zabíjí jednotlivé rakovinné buňky, ale možná i brání růstu celého nádoru,“ tvrdí doc. Vladimir Titorenko z University of Concordia, který je hlavním autorem studie.

LCA totiž brání nádorům v uvolňování látek, které způsobují růst a množení sousedních rakovinných buněk. Doc. Titorenko tvrdí, že LCA je specificky zacílena na rakovinné buňky, takže by se dá očekávat výrazně protinádorové působení.

„LCA zřejmě dokáže zabránit šíření nádorových buněk do ostatních částí těla,“ vysvětluje doc. Titorenko a dodává, že LCA – narozdíl od jiných známých sloučenin – brání růstu nádorových buněk, ale nijak neovlivňuje zdravé buňky.

V navazujícím výzkumu bude tým odborníků testovat účinky LCA na různé typy zhoubných nádorů u myší. Doc. Titorenko doufá, že LCA dokáže zneškodnit rakovinné buňky i v těchto experimentálních podmínkách, a že budou následovat klinické studie na lidech. „V naší studii jsme zjistili, že LCA zabíjí buňky neuroblastomů (jeden typ zhoubných nádorů mozku) a také buňky lidského karcinomu prsu,“ vysvětluje doc. Titorenko. „To znamená, že její působení se neomezuje na jeden typ nádoru.“

Doc. Titorenko zdůrazňuje, že narozdíl od chemoterapeutických léků je LCA přirozená sloučenina, která se běžně vyskytuje v lidském organismu. Dřívější studie prokázaly, že LCA lze podávat myším v jejich potravě, aniž by to negativně ovlivnilo jejich zdraví. Proč je tedy LCA tak agresivní vůči rakovinným buňkám? Doc. Titorenko předpokládá, že rakovinné buňky mají více receptorů pro LCA, kvůli čemuž jsou na tuto sloučeninu citlivější než normální buňky.

Receptory pro LCA vysílají signály do mitochondrií, které dodávají každé buňce energii. Vypadá to, že pokud jsou tyto signály příliš silné, mitochondrie podlehnou sebedestrukci a tím zahyne i celá buňka. Zjednodušeně řečeno, doc. Titorenko a jeho kolegové se pokoušejí o „sabotáž“ rakovinných buněk tím, že se zaměří na jejich citlivost vůči LCA.

Reference

  1. Goldberg, A. A., Beach, A., et al. (2011). Lithocholic bile acid selectively kills neuroblastoma cells, while sparing normal neuronal cells Oncotarget 2 (10): 761–82. PMID 21992775

Klíčová slova: kyselina litocholová, rakovinné buňky, růst nádoru

5. 1. 2012 ecancer.org


Zpět