NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Dostupnost protinádorových léků v různých evropských zemích.

Onkologičtí pacienti v různých evropských zemích nemají rovný přístup k protinádorové léčbě: stále závisí na tom, ve které zemi žijí. Tento poznatek přinesla nově vydaná zpráva, která se zabývala dostupností protinádorových léků v Evropě.


Nejnovější Comparator Report, která se zaměřila na členské státy EU, Island, Norsko a Švýcarsko, potvrdila, že největší nerovnosti a rozdíly v přežití pacientů jsou pozorovány při srovnání východoevropských zemí s jejich severo- a západoevropskými protějšky.

Obecně je pozorován nárůst incidence (výskytu) rakoviny a pokles mortality (úmrtnosti). Tento pozitivní trend autoři vysvětlují zdokonalením screeningových programů a léčebných postupů.

Dr. Nils Wilking je klinický onkolog, který působí ve švédském Karolinska Institutet a je jedním ze spoluautorů zprávy. K výsledkům poznamenal: "Nové léčebné postupy umožnily cílenější a účinnější léčbu nádorových onemocnění. Tyto nové léčebné strategie znamenají pro pacienty lepší kvalitu života, méně času stráveného v nemocnici a naději, že se budou moci dříve vrátit ke svým každodenním činnostem."

Přežití onkologických pacientů se však napříč evropskými zeměmi značně liší. Zatímco ve Švédsku přežije onkologickou diagnózu 60,3 % mužů a 61,7 % žen, v České republice je to jen 37,7 % mužů a 49,3 % žen. Co se týká dostupnosti nových protinádorových léčiv, bylo zjištěno, že Velká Británie, Polsko a Česká republika pokulhávají za Rakouskem, Francií a Švýcarskem.

Brian Ager, generální ředitel EFPIA, která zastupuje evropský farmaceutický průmysl, zdůraznil: "Dostupnost moderní léčby je zcela zásadní otázkou. Zkoumání rozdílů v dostupnosti této léčby pro pacienty v různých zemích představuje pozitivní způsob, jak rozpoutat diskusi na téma optimálního využití nových technologií a léčebných postupů."

Autoři zprávy vyzvali politické činitele, aby začali jednat a navrhli nová opatření, která by zlepšila dostupnost moderní léčby. Mezi taková opatření patří úpravy rozpočtu zdravotnictví i rozpočtů jednotlivých nemocnic tak, aby se vyčlenily prostředky na nové léčebné postupy; dále zřízení nezávislých fondů pro léčbu onkologických pacientů, kratší dobu schvalovacího řízení pro nové protinádorové léky, a celoevropskou spolupráci při sběru informací pro hodnocení zdravotnických technologií (Health Technology Assessment, HTA).

Prof. Bengt Jonsson, který působí jako profesor zdravotní ekonomiky na stockholmské School of Economics a rovněž se podílel na studii, poznamenal: "Stále přetrvávají nerovnosti, na které jsme upozorňovali již v naší původní studii z roku 2005. Tento fakt je pro pacienty i společnost značně znepokojivý, neboť se očekává, že všichni pacienti v Evropě by měli mít rovné příležitosti, co se týče dostupnosti moderních léčebných postupů - zvláště pak tehdy, když existují důkazy, že takové postupy znamenají zlepšení léčebných výsledků."

Celou zprávu v původním znění si můžete stáhnout na http://www.comparatorreports.se.

22. 1. 2009 Cancer Research UK


Zpět