NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rakovina plic je dnes nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění u žen v rozvinutých zemích

Rakovina plic předstihla rakovinu prsu jakožto nejčastější příčinu úmrtí na zhoubné nádory u žen v rozvinutých zemích. K takovému závěru dospěli autoři nejnovější analýzy, kterou vypracovala Americká onkologická společnost (ACS) ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC).


Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC)

Autoři zprávy konstatují, že změna reflektuje tabákovou epidemii, která ženy zasáhla později než muže. Po dobu několika desetiletí byla v rozvinutých zemích rakovina plic nejčastější příčinou na zhoubné nádory u mužů. Dnes je rakovina plic nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění u mužů v rozvojových zemích. Nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory u žen v rozvojových zemích je i nadále rakovina prsu.

Výsledky analýzy byly zveřejněny v Global Cancer Statistics v rámci odborného časopisu CA: A Cancer Journal for Clinicians [1] a také v příručce Global Cancer Facts & Figures 3rd Edition [2]; obě publikace byly vydány u příležitosti Světového dne boje proti rakovině. Analýza se opírá o celosvětové odhady incidence a mortality zhoubných nádorů, které v roce 2012 publikovala IARC v rámci edice GLOBOCAN [3].

Zhoubné nádory dnes představují obrovskou populační zátěž jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích. Incidence zhoubných nádorů roste nejen v důsledku růstu a stárnutí populace, ale také kvůli rostoucí prevalenci rizikových faktorů spojovaných s hospodářským růstem a urbanizací, jako je zejména kouření, nadváha, nedostatek tělesné aktivity a měnící se reprodukční chování.

Podle expertních odhadů IARC bylo v roce 2012 na celém světě diagnostikováno 14,1 milionu nových případů rakoviny a 8,2 milionu lidí na rakovinu zemřelo. V méně rozvinutých zemích je nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorem (a zároveň nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění) rakovina plic u mužů a rakovina prsu u žen. Ve více rozvinutých zemích je nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorem rakovina prostaty u mužů a rakovina prsu u žen. Nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění u žen i u mužů v rozvinutých zemích je rakovina plic. Častou příčinou úmrtí na nádorová onemocnění je i kolorektální karcinom, a to jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích.

Výzkumníci poukazují na to, že v transformujících se ekonomikách roste incidence zhoubných nádorů prsu, plic a kolorekta, přičemž i nadále tam zůstává nepoměrně vysoká zátěž zhoubnými nádory souvisejícími s konkrétní infekcí, jako jsou zejm. zhoubné nádory jater, žaludku a hrdla děložního.

„Významnému podílu celosvětové zátěže zhoubnými nádory (ZN) by se dalo předejít, pokud by byly důsledně aplikovány současné poznatky v oblasti protinádorové prevence, jak je zejména kontrola tabáku, očkování (proti ZN jater a ZN hrdla děložního), časná diagnostika a propagace tělesné aktivity a zdravých stravovacích návyků,“ napsali autoři zprávy. Nezapomněli dodat, že utrpení pacientů může zmírnit patřičná léčba i paliativní péče. Kromě toho je zapotřebí dalšího výzkumu směřujícího k odhalení příčin vzniku některých závažných typů rakoviny, jako jsou zejm. zhoubné nádory prostaty a některé typy leukémie.

Autoři zprávy uvádějí, že mnoho typů rakoviny, které se kdysi v rozvojových zemích vyskytovaly vzácně, jsou nyní v týchž zemích na vzestupu v souvislosti s tím, jak jejich obyvatelé postupně přecházejí k západnímu stylu života. „K úspěšnému zvládnutí epidemie zhoubných nádorů bude zapotřebí koordinovaného úsilí všech sektorů společnosti: vlád, občanské společnosti, soukromého sektoru i jednotlivců,“ konstatují autoři v závěru zprávy.

Ve výskytu rakoviny plic se Česká republika řadí na 23. místo na světě

Podle posledních statistik IARC se Česká republika celosvětově řadí na 23. místo ve výskytu rakoviny plic, v rámci Evropy pak obsazuje 13. místo (Obr. 1). V úmrtnosti na rakovinu plic se Česká republika řadí na 30. místo celosvětově a na 17. místo v Evropě (Obr. 2). V expertní předpovědi Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity (IBA MU) [4] bude v roce 2015 diagnostikováno v ČR více než 4 800 nových onemocnění, z toho více než 2 500 v pokročilém stadiu s postižením dalších orgánů.

Obrázek 1: Incidence zhoubných nádorů plic v mezinárodním srovnání.
ASR(W) - počet nově diagnostikovaných nádorů na 100 000 osob věkově standardizovaný na světový věkový standard.
Zleva doprava: obě pohlaví, muži, ženy. Zdroj: GLOBOCAN 2012 [3].

Obrázek 2: Mortalita zhoubných nádorů slinivky břišní v mezinárodním srovnání.
ASR(W) - počet zemřelých na nádor na 100 000 osob věkově standardizovaný na světový věkový standard.
Zleva doprava: obě pohlaví, muži, ženy. Zdroj: GLOBOCAN 2012 [3].

incidence a mortalita ZN plic v ČR (obě pohlaví), ASR-W

Obrázek 3: Incidence a mortalita ZN plic v ČR (obě pohlaví), ASR-W. Zdroj dat: NOR [5].

Reference

  1. Torre LA, Bray F, Siegel RL, Ferlay J, Lortet-Tieulent J, Jemal A. Global cancer statistics, 2012. CA: A Cancer Journal for Clinicians 2015 Mar;65(2):87-108. doi: 10.3322/caac.21262
  2. American Cancer Society. Global Cancer Facts & Figures 3rd Edition. American Cancer Society, Atlanta (USA) 2015.
  3. Ferlay J, Soerjomataram I, Ervik M, Dikshit R, Eser S, Mathers C, Rebelo M, Parkin DM, Forman D, Bray F. GLOBOCAN 2012 v1.0, Cancer Incidence and Mortality Worldwide: IARC CancerBase No. 11 [online]. International Agency for Research on Cancer, Lyon (France) 2013. Available from WWW: http://globocan.iarc.fr.
  4. Dušek, L., Vyzula, R., Melichar, B., Abrahámová, J., Fínek, J., Petruželka, L., Vorlíček, J.: Číselné podklady pro plánování nákladů léčebné péče v onkologii – analýzy dostupných populačních dat a predikce pro rok 2015 [article in Czech]. In: Modrá kniha České onkologické společnosti. Brno: Masarykův onkologický ústav, 2015. 250–259. ISBN 978-80-86793-36-8.
  5. Institute of Health Information and Statistics of the Czech Republic: Czech National Cancer Registry (CNCR) [26. 11. 2014]. Available from WWW: http://www.uzis.cz/registry-nzis/nor

Klíčová slova: Americká onkologická společnost (ACS), Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), rakovina plic, Světový den boje proti rakovině

4. 2. 2015 Tisková zpráva Americké onkologické společnosti (ACS) / Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity (IBA MU)


Zpět