NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Vyhlášení výherců prvního ročníku Onkologického filmového festivalu.

Úspěch v boji proti rakovině by podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka přineslo to, kdyby na preventivní prohlídky začalo chodit o pět procent víc lidí. Vorlíček to řekl při příležitosti vyhlášení výherců prvního ročníku Onkologického filmového festivalu. Ceny budou předány v pondělí.


Nádorová onemocnění jsou po nemocích srdce a cév druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně postihnou 69.000 lidí a 29.000 jim podlehne. Na pravidelnou prevenci však chodí jen třetina obyvatel. Výrazně vyšší je účast ve screeningu rakoviny prsu, protože zdravotní pojišťovny zvou ženy na vyšetření osobním dopisem. Podobně budou napříště zvát své pojištěnce na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Festival měl upozornit veřejnost na nutnost prevence rakoviny. "Cílem je přesvědčit co nejvíce lidí o tom, že proti rakovinovým onemocněním nejsme i přes jejich závažnost a následky rozhodně bezmocní, a že tedy má smysl nejen rakovinu léčit, ale zejména jí předcházet," uvedl Vorlíček.

Do soutěže vyhlášené loni v únoru bylo přihlášeno 20 snímků. Jejich tvůrci chtěli ukázat, jaké problémy zvládají pacienti s tímto vážným onemocněním i jejich rodiny. Projekt podpořili přední čeští onkologové.

Snímky hodnotila porota ve dvou kategoriích. V kategorii veřejnosti zvítězil film psycholožky dětské onkologie Fakultní nemocnice Motol Věry Reichlové nazvaný Děti po transplantaci kostní dřeně. V kategorii studentských filmů získal první místo snímek Na palouku od Dity Krčové.

V odborné porotě zasedl spolu s profesorem Vorlíčkem například také hudebník a patron festivalu Ladislav Kerndl, který boj s rakovinou vyhrál.

Všechny přihlášené snímky je možné zhlédnout na webových stránkách Onkologického filmového festivalu www.oncofilmfest.cz. Vítězný snímek studentské kategorie bude promítán v pražských kinech Aero a Oko.

15. 3. 2009 Zpravodajství ČTK


Zpět