NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

I přes úspěchy české onkologie není cesta pacienta systémem vždy přímá. Národní onkologický program a peníze z plánu obnovy by to mohly změnit

Podle předpokladů bude do roku 2030 žít v Česku již kolem 750 tisíc lidí s diagnózou nádorového onemocnění. Národní onkologický program, který by měla vláda schválit v červnu, si klade za cíl zajistit do té doby každému bez ohledu na geografickou polohu dostupnou prevenci, včasnou diagnózu, kvalitní léčbu i život po nemoci. Ve své komplexnosti se dokument inspiroval v rozsáhlém Evropském plánu boje proti rakovině eurokomisařky pro zdraví Stelly Kyriakidesové. Cesta pacienta s onkologickou diagnózou českým systémem směrem ke správné a včasné terapii ale stále není ideální a mnoho úkolů ještě zbývá.


V červnu by podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka měla česká vláda schválit dlouho připravovaný Národní onkologický program do roku 2030. Jde o zásadní strategický dokument, který definuje národní vizi a cíle boje s nádorovými onemocněními od prevence, přes včasný záchyt, diagnózu, léčbu až po kvalitu života pacientů po ukončení terapie. Jeho přijetí je také zásadní podmínkou pro to, aby Česká republika mohla čerpat miliardy korun na rozvoj onkologické prevence a léčby z Národního plánu obnovy.

Celý článek na webu zdravotnickydenik.cz

Klíčová slova: zhoubné nádory, onkologická prevence, protinádorová léčba

12. 5. 2022 Zdravotnický deník


Zpět