NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Německo: Do solária jen na občanku.

Až do osmnácti let si patrně budou muset počkat mladí Nemci, než budou moci navštívit solárium. Jako příliš nebezpečné jim slunění hodlá zakázat nový vládní návrh zákona.


Solária lákají mladé i v Česku. Častými hosty jsou podle obsluhy patnáctiletí až osmnáctiletí například v brněnském Studiu Samui. Šedesát procent klientů tvoří mladí i v pražském Sunny Landu. Projde-li v Německu návrh zákona, budou tamní solária s podobným přístupem k mladé klientele riskovat pokutu až padesát tisíc eur (1,3 milionu korun). Podle odborníků je totiž přemíra slunění u dětí a mladistvých velice riziková. „Mezi devíti a osmnácti lety je pokožka nesmírně citlivá,“ podpořil návrh spolkového zákona Thomas Stavermann ze Společnosti německých dermatologů. Více než tři ze čtrnácti milionů německých uživatelů solárií navíc začaly se sluněním právě ve věku mezi sedmi a sedmnácti lety, přestože před častými návštěvami mladých do osmnácti let varovala před časem také Evropská komise.

Ačkoli počet onemocnění i úmrtí na rakovinu kůže prokazatelně stoupá rovněž u nás, čeští zákonodárci jsou v klidu. „Dermatologická společnost už dlouhou dobu apeluje na to, aby provoz solárií byl nějakým způsobem zákonem kontrolován, ale dodnes žádný takový zákon neplatí,“ říká dermatoložka Jorga Fialová.

Zatímco v roce 1970 Národní onkologický registr diagnostikoval nějakou formu rakoviny kůže u téměř čtyř tisíc Čechů, o pětatřicet let později už bylo postižených téměř pětkrát více. V roce 2005 na zhoubný nádor kůže zemřelo 439 pacientů, téměř dvakrát tolik než na konci devadesátých let. „Častý pobyt v soláriích na tom může mít jednoznačně podíl,“ domnívá se dermatoložka Fialová. „V soláriích člověk neví, jakou dávku UV záření na sebe nechává působit,“ dodává.

Kromě solárií však podle odborníků ohrožují kůži i měnící se zvyky a možnosti české populace, která se stále častěji odjíždí slunit do teplých krajů. Zatímco v roce 2001 odletělo jenom za africkým sluncem do Tuniska či Egypta necelých 41 tisíc Čechů, v roce 2007 už jich podle statistického úřadu bylo desetkrát více. Za stejné období stoupl o třetinu i počet turistů, kteří vyrážejí do zahraničí v zimě (a často se třeba na horách spálí) – na předloňských téměř 800 tisíc.

30. 3. 2009 Týden


Zpět