NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Lékaři chtějí vyšetření PET ve všech 13 onkologických centrech.

Přístroj pro vyšetřování pozitronovou emisní tomografií (PET) by v budoucnu měl být podle onkologů v každém komplexním onkologickém centru. V Česku jich je 13, vyšetření je však dnes dostupné v pěti z nich - v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové. Rozšíření počtu PET vyšetřoven prosazuje Česká onkologická společnost, řekl dnes novinářům její předseda a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jiří Vorlíček.


Při vyšetřování metodou PET jsou potřebná radiofarmaka. Lékař pacientovi látku vpíchne do žíly, chemikálie pak nádor takzvaně rozsvítí. Vyšetření se provádí speciální kamerou. Radiofarmaka se nyní vyrábějí v pražské Nemocnici na Homolce a v brněnském onkologickém ústavu. Podle odborníků pravděpodobně dvě nákladné výrobny budou v Česku stačit.

Specializované vyšetření se používá v onkologii od roku 1999. Lékaři ho od té doby provedli v 80.000 případech, brněnské centrum nedávno oslavilo dvacátétisící vyšetření. Podle Vorlíčka se vyšetření zdaleka nehodí pro všechny nemocné, u mnohých ale může určení diagnózy zpřesnit. "V brněnské aglomeraci platí, že kdo vyšetření potřebuje, tak ho má," dodal.

Radiofarmacie se od roku 1999 v ČR intenzivně rozvíjí, odborníci také vyvíjejí nové látky, které mohou vyšetření zpřesnit. Dnes se v ČR používá hlavně radiofarmakum na bázi glukózy - při vyšetření se při jeho použití lékaři na monitoru rozsvítí tkáň, která hodně roste, a tudíž spotřebovává hodně cukru, což může být nádor. Podle ředitele divize Radiofarmak Ústavu jaderného výzkumu Řež Vladimíra Viklického se nyní budou vyvíjet další radiofarmaka. Jedno by mělo pracovat na bázi aminokyselin, a zvýraznit tak v těle nemocného tkáň, která ve vysoké míře aminokyseliny nutné pro růst spotřebovává. I to může značit nádor. Další látka bude na bázi DNA - ukáže část těla, kde se buňky intenzivně dělí, řekl Viklický.

Nové látky podle Vorlíčka umožní lékařům podívat se na nemoc z jiného úhlu pohledu, a vyšetření by se tak mohlo zpřesnit.

23. 4. 2009 Zpravodajství ČTK


Zpět