NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rakoviny je víc, ale méně se na ni umírá

Zítra se už potřinácté uskuteční Květinový den nově pod názvem Český den proti rakovině. I když je rakoviny asi o třetinu víc než před třiceti lety, méně se na ni umírá. Vyléčí se z ní 47 % nemocných.


„Každý, kdo si koupí žlutý květ měsíčku lékařského, přispěje na boj s tímto onemocněním,“ říká profesor Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině, která tradičně tuto celonárodní sbírku organizuje.

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky v roce 2006 (poslední přesná statistická data) bylo do národního onkologického registru ČR, který je unikátní v Evropě, nahlášeno 71 913 případů zhoubných novotvarů. Z toho bylo 36 682 u mužů a 35 231 případů u žen. Ve stejném roce na rakovinu zemřelo 27 895 osob, z toho 15 354 mužů a 12 541 žen. Počet žijících spoluobčanů, kteří mají nebo v minulosti měli zhoubný nádor, přesáhl v roce 2005 počet 380 000 osob.

Stále tabu

I když rakovina není na prvním místě úmrtnosti obyvatel ČR (tím jsou onemocnění srdce a cév), přesto se mnoho lidí o ní stále bojí mluvit. „Toto tabu je třeba neustále překonávat. Rakovina je onemocnění, které dnes už v mnoha případech je léčitelné, ba dokonce plně vyléčitelné, ale znamená to přijít včas, kdy je nádor nejmenší,“ nabádá profesor Dienstbier. Dodává, že v ČR během svého života každý třetí onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře.

V rakovině tlustého střeva a konečníku patří ČR smutné prvenství v Evropě a lékaři stále nevědí, proč tomu tak je. Zdá se ale, že středoevropský region má vliv na genetiku obyvatel, kteří v něm žijí, a když se k tomu ještě přidají špatné stravovací návyky a znečištěné životní prostředí, riziko onemocnění stoupá.

Léčba do center

Léčba rakoviny se soustřeďuje do 15 onkologických center. „Loni poprvé všichni pacienti, kteří potřebovali nejmodernější léčbu, ji dostali v plném rozsahu. To je velký úspěch,“ řekl Právu profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti, který je i ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Tato centra pokrývají Českou republiku a je jich dokonce víc, než je běžné ve vyspělých státech Evropy, kde je jedno centrum na milión obyvatel. Neznamená to ale, že v jiných nemocnicích, kde se rakovina léčí, ji přestanou léčit. Naopak. Budou léčbu poskytovat dál, avšak v méně závažných diagnózách a měli by se soustředit na včasnou diagnózu a vyhledávání nemocných. Nejmodernější takzvané biologické léky jsou výhradně v komplexních onkologických centrech.

Tiká v každé rodině

Podle profesora Dienstbiera je rakovina onemocnění, které se dotýká každého z nás. „Nelekejme se, ale aktivně jednoduchými prostředky snižujme riziko na minimum,“ nabádá profesor. Heslo ligy – Tiká v každé rodině – je podle Dienstbiera vyjádřeno jako pomyslné hodiny, prostřednictvím nichž bychom měli myslet na riziko rakoviny.

Nejčastější diagnóza

Druh rakoviny Nové případy Úmrtí
Tlusté střevo a konečník 7 801 4 183
Průdušnice a plíce 6 188 5 516
Prs 5 884 1 909
Ostatní 52 040 16 287
Celkem v ČR 71 913 27 895

Sbírka v číslech

Letošní sbírka se uskuteční ve více než 551 městech a obcích ČR všech krajů a okresů. 9532 dobrovolníků bude nabízet 750 000 kytiček měsíčku lékařského a peníze budou ukládat do speciálních vaků. Minimální příspěvek za kytičku je 20 korun.

Na co půjdou peníze

  • Na programy zaměřené na nádorovou prevenci a propagaci zdravého životního stylu;
  • na podporu kvality života nádorově nemocných;
  • na podporu výzkumu a výchovy onkologických odborníků;
  • na finanční pomoc při investicích v onkologických centrech;
  • od roku 1991 až dosud z výtěžků sbírek a ze sponzorských darů liga rozdělila více než 135 miliónů korun;
  • podpořit ligu je možné i finančně – číslo účtu u ČSOB, a. s., je 8888 88 8888/0300.

12. 5. 2009 Právo


Zpět