NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Karcinogeny v tabáku mají možná ničivější dopad na ženy než na muže

Na poliklinice ve švýcarském St. Gallenu se uskutečnila studie, která ukázala, že ženy diagnostikované s rakovinou plic bývají v mnoha případech mladší než muži postižení tímto onemocněním.


Podle autorů studie tyto výsledky naznačují, že ženy jsou k rakovinotvorným účinkům kouření citlivější než muži. Britská organizace Cancer Research UK však zdůraznila, že studie se zaměřila pouze na ženy a muže z jediného švýcarského léčebného zařízení, a že tedy nelze tyto závěry jednoduše zevšeobecnit.

Studie se zabývala 683 pacienty, kteří byli diagnostikováni s rakovinou plic a léčili se v letech 2000-2005 na poliklinice v St. Gallenu. Výsledky byly prezentovány na Evropské multidisciplinární konferenci hrudní onkologie, která se konala začátkem letošního května ve švýcarském Luganu. Ze studie vyplynulo, že u žen se rakovina plic vyvinula v ranějším věku než u mužů, přestože v mnoha případech kouřily méně než muži.

Dr. Martin Früh se svými kolegy tak došel k závěru, že ženy jsou náchylnější k devastujícím účinkům karcinogenních látek obsažených v tabáku. Ve výboru konference zasedala i Dr. Enriqueta Felipová z barcelonské univerzitní nemocnice Val d'Hebron, která podotkla, že k podobným výsledkům dospěla i řada předchozích studií: "Na začátku 20. století se rakovina plic u žen vyskytovala jen vzácně. Od 60. let však postupně nabývala epidemických rozměrů, a dnes je dokonce první příčinou úmrtí na rakovinu u žen v USA. Rakovina plic není výsadou mužů, ale ženy jsou daleko více znepokojovány jinými typy rakoviny, zejména rakovinou prsu."

Henry Scowcroft z Cancer Research UK nicméně upozornil, že lidé by neměli činit ukvapené závěry z těchto možných rozdílů vnímavosti mezi muži a ženami k rakovině plic: "Tato studie se zabývala několika stovkami pacientů, kteří se léčili na jediné švýcarské klinice, a nezohledňovala biologické rozdíly mezi nádory u těchto žen a mužů. Desítky let výzkumu jasně ukazují, že kouření je nejvýznamnější příčinou rakoviny u žen i u mužů, a že kromě rakoviny plic způsobuje dalších nejméně 12 typů zhoubných nádorových onemocnění. Jen ve Velké Británii umírá každoročně na rakovinu plic asi 14 500 žen. Přestat s kouřením je to nejzásadnější, co může člověk udělat, aby snížil své riziko onemocnění rakovinou."

6. 5. 2009 Cancer Research UK


Zpět