NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Koho postihla rakovina v dětství, ten má zvýšené riziko v dospělosti

Lidé, kteří v dětství překonali rakovinu, mají po celý život mírně zvýšené riziko, že znovu onemocní nádorovým onemocněním. Vyplývá to z nedávno zveřejněné dánské studie.


Vědci z kodaňského Ústavu epidemiologie nádorů analyzovali údaje z období 1943-2005 o 47 697 lidech ze severských zemí, u kterých bylo diagnostikováno nádorové onemocnění před 20. rokem věku. Chtěli zjistit, zda někteří z těchto lidí v průběhu svého života onemocněli dalším nádorovým onemocněním, a srovnali výskyt (incidenci) rakoviny v této skupině s celonárodní incidencí.

Ze studie vyšlo najevo, že ve skupině lidí, kteří v dětství přežili rakovinu, se v průběhu dalšího života objevovalo další primární nádorové onemocnění častěji, než u ostatních skupin obyvatelstva. Podrobnější analýza také odhalila, že muži, kteří v dětství přežili rakovinu, mají v dospělosti vyšší riziko vzniku nového nádorového onemocnění než ženy, které se v dětství potýkaly s tímto zhoubným onemocněním.

Tým dr. Jorgena Olsena zveřejnil výsledky svého výzkumu v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute, kde nezapomněl zdůraznit: "Výsledky naší studie lze využít při screeningu a poskytování zdravotní péče těmto jedincům."

Ed Yong z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům dánské studie poznamenal: "Boj s rakovinou v dětském věku je stále úspěšnější, ačkoli tato studie ukazuje, že tito lidé mají v pozdějším věku mírně zvýšení riziko nového nádorového onemocnění. Nicméně je-li u nějakého dítěte diagnostikováno zhoubné onemocnění, nejvyšší prioritou je záchrana jeho života. Díky onkologickému výzkumu jsme v posledních několika desetiletích zaznamenali obrovské pokroky v léčbě nádorových onemocnění v dětském věku: v 60. letech 20. století pouze asi čtvrtina dětí diagnostikovaných s rakovinou přežila pět let od diagnózy, zatímco dnes jsou to zhruba tři čtvrtiny."

28. 5. 2009 Cancer Research UK


Zpět