NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Přibývá lidí s rakovinou kůže, varují lékaři

V rámci prevence je podle odborníků dobré nechat se vyšetřit jednou za půl roku. Nejohrožnější jsou blonďáci s modrýma očima.


Nádory kůže patří mezi nejagresivnější. Více než pět let od jejich odhalení přežívá v průměru asi jednadvacet procent lidí. To je jedna špatná zpráva. A ta druhá? Jen za poslední půlrok zaznamenali lékaři tolik případů, jako za celý minulý rok.

Nejúčinnější zbraní je prevence. „Hraje se o čas. Čím dřív lidé přijdou na vyšetření, tím je větší šance na přežití,“ shodují se doktoři.

Maligní melanom, nádor, který v polovině případů vzniká z mateřských znamének, označují odborníci za nejnebezpečnější z kožních nádorů, protože velmi rychle začíná metastazovat do jiných orgánů a způsobuje dvě třetiny úmrtí ze všech známých nádorů kůže.

Vsetínská poliklinika zaznamenala od počátku roku, tedy za šest měsíců, už pět nových nemocných. Rok předtím zaznamenala sedm nových případů. A v roce 2007 jen čtyři.

„Může trvat i několik let, než si člověk všimne, že se s jeho kůží něco děje. Potom už je ale příliš pozdě,“ potvrdila smutnou statistiku vrchní sestra oddělení klinické onkologie ve Vsetíně Lenka Rohanová. Hlavním rizikovým faktorem poškozujícím kůži a vedoucím ke vzniku melanomu je ultrafialové záření.

Příčin je však více. „Sluníčko hraje významnou roli, ale nádory jsou také velmi zatížené genetikou, citlivostí pokožky, stravou a celkovým životním stylem,“ vyjmenovala Rohanová.

Podle ní za zvýšení výskytu nemoci může ve značné míře i nový trend: opalování v soláriu. „V poslední době se rozmohl solární fetišismus. Lidé chtějí být opálení v létě i v zimě, kdy má kůže odpočívat a místo toho si ji devastují. Pro vitamín D, který potřebujeme, stačí patnáct minut na sluníčku,“ přiblížila Rohanová.

Než se vznik nádoru stoprocentně prokáže, musí dotyčný projít histologickým vyšetřením, po kterém může následovat různorodá léčba, většinou chirurgická.

„Dermatologové pošlou znaménka rovnou řezat. Nejprve se ale musí zjistit, jak velká je zasažená oblast a jak moc prorůstá melanom do spodních vrstev kůže nebo zda již došlo k metastázám, při kterých je léčení obtížné,“ vysvětlil primář vsetínského oddělení klinické onkologie Zdeněk Janáček.

„Následuje léčba, a to buď dlouhodobá imunoterapie, nebo u pokročilejších stavů to může být nepříjemná chemoterapie,“ doplnil Janáček.

Zájem o preventivní vyšetření znamének v posledních měsících roste o desítky procent. „Průměrně nám za den přijde pět lidí,“ řekla vsetínská dermatoložka Helena Fisherová.

V rámci prevence je prý dobré přijít na prohlídku pravidelně jednou za půl roku.

Podle slov dermatoložky se možnost vzniku onemocnění zvyšuje u takzvaných rizikových typů, jež se spíše než opálí, pravidelně na slunci spálí.

„Jsou to blonďáci se světlou pokožkou, modrýma očima a pihami, zrzci se světlýma očima a lidé se spoustou znamének,“ vyjmenovala Fisherová. Podle odborníků vypadá maligní melanom jako hnědé až černé ložisko, které se trvale zvětšuje, mění barvu nebo krvácí. Typické jsou nepravidelné okraje, bizarní vzhled a projevuje se i nad úrovní okolní kůže.

„Nejčastějším místem jeho výskytu jsou u žen dolní končetiny a u mužů pak trup,“ přiblížila valašskomeziříčská dermatoložka Jitka Macháčová.

4. 6. 2009 Valašský deník


Zpět