NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

V Brně byl enormní zájem o preventivní prohlídky cílené na nádory

Brněnským onkologům vyšel záměr přitáhnout co nejvíc lidí k preventivním prohlídkám zaměřeným na rakovinu. Od loňského července na ně do Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) přišlo skoro 1900 lidí.


Nemocnice rozšířila počet ambulancí a zavedla odpolední směny, řekla dnes ČTK mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová. Svým pojištěncům na vyšetření, které je placené, přispívala tisícikorunou i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Akci, zamýšlenou původně jako roční, prodlouží do konce letošního roku. 

Vyšetření stálo dřív 2500 korun, letos nemocnice od července cenu zvýšila na 4400 korun. Podle Joukalové ke kroku sáhla kvůli dalším nákladům, mezi které patří právě i rozšíření služby.

Za rok trvání programu prokázala vyšetření nádor u deseti lidí. Dalších 114 jich na definitivní výsledky zatím čeká. Obvykle je u podobných akcí záchyt rakoviny asi dvouprocentní. Podle lékařů právě preventivní prohlídky ovlivní nejvíc budoucí výsledky onkologie. Když díky prevenci objeví onkolog nemoc v časném stadiu, kdy člověk ještě necítí žádné obtíže, ani nádor není na jeho těle nijak patrný, má pacient vysokou šanci na vyléčení. Naopak v pozdních stadiích už zdravotníci spíš zpomalují průběh choroby a zmírňují její důsledky.

Program je určen zdravým lidem, kteří necítí žádné obtíže, ale chtějí mít jistotu, že rakovinu nemají. Aktuálně jsou čekací doby na vyšetření asi tříměsíční, nemocnice nyní objednává na konec října. Pro laiky nemocnice připravila i stručné informace o rakovině na internetových stránkách. Pod odkazy Prevence a Jaké je vaše riziko? najdou tabulku se statistikou, které typy nádorů jsou v jakém věku nejčastější.

 

21. 7. 2009 Zpravodajství ČTK


Zpět