NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rakovina jater? Pomohou pojišťovny

Rakovina jater je celosvětově pátý nejzhoubnější nádor. Jen v Česku jím ročně onemocní na osm set pacientů. A až donedávna do několika měsíců nemoci podlehli. Nyní by se situace měla mírně zlepšit. Pojišťovny totiž budou hradit tzv. biologickou léčbu – užívání tablet, které je účinnější než chemoterapie, ale na něž mnozí pacienti kvůli vysoké ceně nedosáhli.


Státní ústav pro kontrolu léčiv v minulých dnech snížil výši úhrady jediné systémové léčby na českém trhu – léku Nexavar – o 25 tisíc korun. V praxi to znamená, že lék nově všem pacientům s rakovinou jater plně hradí zdravotní pojišťovny. „V rámci správního řízení došlo nejen ke snížení úhrady ze zdravotního pojištění, ale také ke snížení maximální ceny výrobce,“ potvrdila mluvčí státního ústavu Veronika Petláková.

Efektivní pilulky

Podle Jindřicha Fínka z Onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň je efektivita této léčby je vysoká. Biologická léčba dokáže prodloužit přežití nemocných a udržet kvalitu jejich života. „Cílená biologická léčba přináší méně závažnou toxicitu, která neohrožuje život nemocného. Ten pouze dlouhodobě polyká dvakrát denně dvě tablety,“ uvedl.

Podle něj se léčba, která nyní vyjde na 80 tisíc korun měsíčně, dostane všem pacientům, kteří ji potřebují. Prášky však nejsou vhodné pro všechny. „Kritéria výběru jsou velmi tvrdá. Nutný je dobrý tělesný stav i to, že je funkce jater stále zachována,“ upozornil Fínek a dodal, že ani tahle léčba nemocného nevyléčí. Pouze mu dokáže významně prodloužit život.

Zákeřnost nemoci je však také v tom, že nemá typické příznaky, které by před jejím nástupem varovaly. „Může se objevit nadýmání, bolest v břiše a podobné nic neříkající příznaky. Praktický lékař, který zná pacienta i jeho další anamnézu, odešle pacienta na ultrazvukové vyšetření. S podezřením, že jde o tento nádor, už by měl nemocný přijít na specializované pracoviště k dalším testům,“ zdůraznil zástupce přednosty pro výuku a vědeckou činnost Radiodiagnostické kliniky plzeňské fakultní nemocnice Jiří Ferda.

Riziko vzniku nádoru jater výrazně zvyšuje prodělání žloutenky typu B či C a vysoká konzumace alkoholu.

7. 9. 2009 denik.cz


Zpět