NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Lékaři: Vybíráme, komu dát nejlepší péči, a komu ne

Kdyby nejmodernější biologickou léčbu rakoviny dostali v Česku všichni pacienti, kteří ji potřebují, stálo by to přes šest miliard korun. Protože na to stát nemá, dostává ji třikrát méně lidí. Tato čísla zveřejnili onkologové v reakci na obvinění pojišťoven, že by bylo peněz víc, kdyby doktoři neplýtvali.


Představte si situaci: žena má rakovinu prsu, a díky genům lékaři vědí, že právě jí by pomohl drahý lék Herceptin. Přesto lék nedostane. „Bohužel to tak je, že ne všechny ženy se k léku dostanou. Léčí se jím jen šedesát procent z těch, kterým lék umí pomoci,“ říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Zdravotní pojišťovna totiž zaplatí v letošním roce jen omezený počet pacientek. Chybějí peníze.

Ač šéf největší zdravotní pojišťovny VZP minulý týden slíbil, že všichni potřební lidé dostanou i nejdražší léčbu a že to pojišťovna také zaplatí, lékaři se bojí nově diagnostikovaným pacientům drahé biologické léky nasazovat. VZP jim totiž už před třemi týdny napsala, že žádného dalšího pacienta až do konce roku neproplatí.

Lékaři: Až nám to dají písemně

A novým slibům lékaři nevěří. „Dokud to nebude na papíře, nezbývá nám nic jiného než nové pacienty posílat na pojišťovnu, aby jim dala písemně, zda za ně zaplatí,“ řekl právník Masarykova onkologického ústavu Radek Policar.

Proto také onkologové včera zveřejnili čísla o tom, že se v Česku nejmodernější léčbou léčí méně lidí, než by mohlo. Reagují na obvinění ministerstva zdravotnictví i zdravotních pojišťoven, že za to, že nyní nejsou peníze na léčbu pro nově diagnostikované pacienty s nádorem, mohou svým zbytečným plýtváním mimo jiné právě lékaři. Ministerstvo totiž tvrdí, že onkologové léčí drahými léky mnohdy zbytečně i ty pacienty, kteří už nemají šanci na vyléčení.

„Jsme obviňováni, že ,lijeme‘ drahé léky do lidí, u nichž je vysoce pravděpodobné, že brzy zemřou. To je lež,“ řekla onkoložka Jana Prausová z Fakultní nemocnice v Motole. Podle ní Česko naopak léčí nejmodernější terapií třikrát méně lidí, než je třeba.

A i z nich si nyní mají onkologové vybírat. Letos poprvé po dvou letech, kdy bylo na léčbu peněz dost, se lékaři dostali podle předsedy onkologické společnosti Vorlíčka před nelidskou volbu. Mají mezi pacienty vybírat ty, kteří nejmodernější léčbu dostanou, a ty, kteří na ni budou čekat. Nebo dostanou jinou.

„Peněz je málo, to je realita,“ říká šéf VZP Pavel Horák. Tato pojišťovna se stará o 85 procent takzvaných nákladných pacientů, jejichž léčba stojí desítky tisíc měsíčně. A právě VZP jako jediná rozeslala onkologům dopis, že až do konce roku nemohou nasadit biologické léky žádnému novému pacientovi. Jedině pokud někdo jiný zemře nebo se uzdraví, a uvolní tak místo. Dopis napsal ředitel Horák.

VZP: Na všechno prostě nemáme

„Jistě, existuje rozpor mezi tím, kolik pacientů bychom mohli biologickými léky léčit a kolik jich skutečně léčíme, ale musíme si natvrdo říct, že nemáme na všechno. Léčba nádorů není jen o lécích. Dají se efektivně léčit taky operací nebo ozařováním,“ reagoval na zveřejnění svého dopisu Horák.

Onkoložka Prausová oponuje: „Nelze čekat s léčbou, když nádor prsu je schopen za měsíc zdvojnásobit svou velikost. A to už je boj s nemocí často prohraný. Stejně tak nejde nasadit operativní léčbu u mnoha druhů nádorů. Leccos prostě vyříznout nejde.“ Šéf VZP se na onkology zlobí, že ho nutí pojišťovnu zadlužit. „Chápu ekonomickou situaci, ale pak někdo musí pacientům říct, že na něco prostě nemáme,“ říká Vorlíček.

Ministr Leoš Heger k tomu říká, že do onkologie šlo v posledních dvou letech peněz víc než kdykoliv předtím. „Ovšem finanční možnosti Česka nejsou neomezené. Pracujeme na tom, aby rozdělování peněz mělo svá pravidla. Než se takový zákon podaří, je také povinností lékařů, aby peníze, které mají k dispozici, uměli dobře využít pro ty pacienty, kteří z nich budou profitovat nejvíce,“ vzkázal Heger.

Klíčová slova: biologická léčba, Všeobecná zdravotní pojišťovna

12. 11. 2010 Mladá fronta DNES


Zpět