NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Nejvíce lidí umírá na chronická onemocnění, tvrdí WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) dospěla k závěru, že nejčastější příčinou úmrtí jsou na celém světě chronická onemocnění – tzn. srdeční choroby, rakovina a cukrovka.


Co také zjistila zpráva WHO?

  • Na následky kouření každoročně umírá téměř 6 milionů lidí.
  • V roce 2020 zemře v důsledku cigaretového kouře 7,5 milionu lidí, což bude představuje 10 % všech úmrtí na celém světě.
  • Každoročně je 3,2 mil. případů úmrtí zapříčiněno nedostatkem pohybu, nejméně 2,8 mil. lidí umírá kvůli obezitě a 2,5 mil. lidí na následky nadměrné konzumace alkoholu.

WHO ve své nejnovější zprávě (1) uvádí, že tzv. neinfekční nemoci zapříčinily v roce 2008 více než 36 mil. případů úmrtí. Zhruba 80 % těchto úmrtí bylo zaznamenáno v zemích s nízkými a středními příjmy. WHO tvrdí, že tato skupina onemocnění představuje větší riziko než infekční nemoci (zejm. malárie, HIV a tuberkulóza).

Dr. Margaret Chanová, Generální ředitelka WHO, ke zveřejněné zprávě podotkla: „Narůstající počet případů chronických neinfekčních onemocnění představuje obrovský problém. V některých zemích lze tamní situaci bez přehánění označit za bezprostředně hrozící katastrofu: katastrofu pro zdraví, pro společnost, a zejména pro národní ekonomiku. Chronické neinfekční nemoci zasadí těmto zemím hned dvě tvrdé rány: jednak se na jejich léčbu budou muset vynaložit miliardy dolarů z národního důchodu příslušné země, jednak se každoročně miliony lidí propadnou pod hranici chudoby.“

WHO uvedla, že velké části těchto úmrtí by se dalo předejít, pokud by vlády jednotlivých zemí účinně prosazovaly preventivní opatření, jako je zejména propagace zdravějšího stravování či protikuřácká legislativa.

Reference

  1. Global status report on noncommunicable diseases 2010: Description of the global burden of NCDs, their risk factors and determinants. World Health Organization, April 2011. ISBN: 978-92-4-156422-9.

Klíčová slova: Světová zdravotnická organizace, chronická onemocnění, úmrtnost

27. 4. 2011 BBC News


Zpět