NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Světová deklarace proti rakovině si do roku 2020 vytyčila ambiciózní cíle.

Na Světovém summitu proti rakovině (30.8.2008) se sešlo přes 60 vysokých politických činitelů, vládních představitelů a expertů ve zdravotnictví, kteří společně přijali globální plán zaměřený na boj proti rostoucímu výskytu nádorových onemocnění v rozvojových zemích.


Ženeva (Švýcarsko), 31.8.2008 – Plán je součástí Světové deklarace proti rakovině a doporučuje prioritní opatření, která by měla být přijata, aby do roku 2020 bylo dosaženo 11 vytyčených cílů, směřujících ke snížení výskytu nádorových onemocnění. Plán byl představen v neděli v závěru Světového kongresu proti rakovině v Ženevě (27.-31.8.2008) a nabízí se jako obecný vzor pro vlády a politické činitele v rozvojových zemích, který může posloužit jako vodítko při vypracování konkrétních plánů s ohledem na místní poměry.

„Nárůst počtu nádorových onemocnění v chudších zemích je alarmující,“ oznámila dr. Margaret Chanová, generální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO), přítomným delegátům při zahájení kongresu. „Je nejvyšší čas, aby onkologické programy získaly vyšší prioritu v rámci rozvojové pomoci.“

Dr. Chanová věří, že mezinárodní společenství citlivě vnímá řadu nedávných trendů ve veřejném zdravotnictví, že tedy projeví ochotu přijmout argumenty předložení v deklaraci a že zareaguje na tuto výzvu k akci.

Summitu předsedala Mary Robinsonová, bývalá komisařka OSN pro lidská práva, která potvrdila, že boj proti rakovině je otázkou lidských práv, neboť se úzce váže k právu na zdraví, které má být zajištěno rovnocenným přístupem ke zdravotní péči.

„Je to konec konců otázkou lidských práv a zejména otázkou lidské důstojnosti. Přijetí Světové deklarace proti rakovině je dalším důkazem závazku mezinárodního společenství – jisté vize – jak přistupovat k tomuto celosvětovému zdravotnickému problému,“ prohlásila Mary Robinsonová, která je nyní předsedkyní Realizing Rights, organizace bojující za lidská práva se sídlem v New Yorku.

Odborníci tvrdí, že v rozvojových zemích lze učinit řadu opatření, kterými lze omezit výskyt rakoviny. Zhruba jedné třetině případů onemocnění lze předcházet a další třetinu lze vyléčit, je-li rakovina včas diagnostikována a řádně léčena.

Přijatá deklarace doporučuje zejména tyto cíle: významný pokles celosvětové obezity, spotřeby tabáku a alkoholu; plošné očkovací programy proti hepatitidě B a lidskému papilomaviru (HPV), které by pomáhaly předcházet rakovině jater a děložního čípku; dramatický pokles emigrace zdravotnických pracovníků specializovaných na léčbu rakoviny; plošná dostupnost účinných léků proti bolesti; a konečně vyvrácení mýtů a mylných představ o rakovině.

Účastníci během summitu předložili několik návrhů, jak lze dosáhnout cílů zmíněných v deklaraci, a zdůraznili některé priority. Vyzdvižen byl zejména fakt, jak je důležité vyvrátit mýty a zajistit účinnou léčbu bolesti u onkologických pacientů. Jako další možný cíl bylo navrženo zřízení Globálního fondu pro boj proti rakovině, podobně jako funguje Globální fond proti AIDS, tuberkulóze a malárii – vzhledem k tomu, že rakovina si každoročně vyžádá trojnásobek lidských životů, než všechny tři zmíněné nemoci dohromady.

Dalším významnou událostí při závěrečném ceremoniálu Světového kongresu proti rakovině bylo předání ocenění Raúlu Pitarquovi a Javieru Bouovi, kteří zvítězili v soutěži o symbol označující nekuřácké prostředí pro děti. Pitarque a Bou jsou argentinští protitabákoví aktivisté, jejichž jednoduchý, avšak výstižný design byl ohodnocen jako široce využitelný a snadno pochopitelný napříč různými kulturami.

Při ceremoniálu byli oceněni také vítězové filmového festivalu Reel Lives – vůbec prvního festivalu, který byl tematicky zaměřen na rakovinu. Jan Gassmann ze Švýcarska byl oceněn za svůj film „Chrigu“ – emotivní a překvapivý snímek mladého muže, který měl velké plány do budoucnosti, než mu ve věku 21 let byl diagnostikován pokročilý nádor v krku.

Další ocenění získaly filmy „Pravda o rakovině“ (USA) za nejlepší reportáž, „Umění žít“ (Indie) za nejlepší osobní příběh, „Děti Aveniru“ (Maroko) za nejlepší vzdělávací snímek, a „Hookah“ (Izrael) za nejlepší osvětový pořad.

Na světě žije asi 25 milionů lidí s nádorovým onemocněním. Rakovina je celosvětově druhou nejčastější příčinou smrti, způsobuje zhruba 13 % všech úmrtí. V loňském roce na rakovinu zemřelo zhruba 7,9 milionu lidí, z nichž 72 % pocházelo z rozvojových zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že do roku 2030 roční úmrtnost na rakovinu vzroste na 11,5 milionu případů.

Světový summit proti rakovině se konal pod záštitou Mezinárodní unie proti rakovině (UICC) – přední mezinárodní nevládní organizace, která se věnuje celosvětovému boji proti rakovině. Každé dva roky pořádá UICC Světový kongres proti rakovině, příští kongres se bude konat 18.-21.8.2010 v Pekingu.

Ke stažení:

2. 9. 2008 Tisková zpráva UICC


Zpět